Jump to content

Embriyo kesesi nasıl beslenir?


Önerilen İletiler

Tohum taslağının yapısına bakıldığında, embriyo kesesine besinlerin temel giriş yolunun kalaza tarafı olduğu gözlenir. Funikulusda bulunan iletim demeti besin sağlanması için temel yoldur. İletim demeti integümentlerin tabanında sona erer, besinler nusellus vasıtası ile embriyo kesesine geçer. Kalaza kutbu ve funikulusdaki iletim demeti arasında hipostase adı verilen hücrelerin bu aktarma olayına katıldığı düşünülmektedir.

Embriyo kesesinin kalaza tarafında yer alan antipod hücrelerinin çeper çıkıntıları bu hücrelerin nakilde iş gördüğünü düşündürmektedir. Döllenmiş tohum taslaklarında kalazadan mikropile doğru aminoasit yoğunluğunun azalması da besin akışının bu yönde olduğunu doğrular. Nusellus dokusundan embriyo kesesine besinler tüm yüzey ile emilebilir. Nusellusun embriyo kesesi tarafından harcandığı durumlarda kese, integümentle temasa geçer ve integümentin iç epidermasından salgı endotelyumu oluşturulur. Ayrıca embriyo kesesinden oluşturulan emeçlerle besinin karpel dokularından sağlandığı bitkiler de vardır.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.