Jump to content

Forum Kuralları

BG forumlarında forum ana ve alt başlıklarında belirlelen konular dışında başlık açmak yasaktır. Forum ana ve alt başlıklarının tanımı, hangi konunun nereye açılması konusunda sizi tatmin edecek kadar bilgi içermektedir.

BG forumlarında otomotiv harici konuların paylaşılması için "Konu Dışı", taziye ve kutlamalar için "Taziye, Tebrik Ve Kutlamalar" forumu mevcuttur. "Konu Dışı" forumunun hangi amaçlar için kullanılabileceği ve içeriğinde olmaması gereken unsurlar "8. BG Konu Dışı Forumu Kuralları" bölümünde belirtilmiştir.

BG forumlarında yazılan mesajların içeriğinden mesajı yazan forum üyesi sorumludur. Bilinmesi gereken önemli bir husus; Gönderilecek mesajların veya forum alanlarında belirtilecek fikirlerin hiçbiri olumlu veya olumsuz forum yönetimini ve BG 'yi bağlamaz. Forum yönetimi herhangi bir kanun yaptırımında üyenin savunuculuğunu üstlenmez, üyeler kendi sorumlulukları ile başbaşadir. Forum yönetimi hiçbir şekilde bu tür durumlarda üyeye destek olacağı vaadinde de bulunmaz.

T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez (¹). 

Herhangi bir alanda gerçek ve tüzel kişileri, kurum ve kuruluşları, kamu kuruluşlarını ve personelini küçük düşürecek resim, fotoğraf, ilüstrasyon, çizim, yazı, alıntı, ses dosyası, video, bağlantı, makale, tablo, mesaj vb içerikler kesinlikle yasaktır. 

Herhangi bir kullanıcının, gerçek ve tüzel kişinin isteği dışında kişisel bilgilerini (ad, soyad, adres, tel no vb.) yayınlaması kesinlikle yasaktır. 

Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya baska mülkiyet hakları tarafından korunan veya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dahil olmak üzere; sahibinden veya haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen hiç bir bilgi, dosya veya başka malzeme forumlarda yer alamaz. FSEK (Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu) uyarınca forumlarda her türlü lisans gerektiren ve telif hakkı bulunan film, müzik, yazılım ve diğer eserlerin paylaşımı kesinlikle yasaktır.

Başka bir site katılımcısını, üçüncü bir şahsı, kurum ve kuruluşları küçültücü veya hakaret edici yazılar yazılamaz. Forum yöneticilerini, kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek yasaktır.

BG tamamı ile bir bütündür, yönetimin onayıyla beraber BG forumları içerisinde küçük gruplar oluşturulabilir (İl grupları, SS kullanıcıları vb.). 

BG bünyesi haricinde oluşturulan grup ya da kulüplerin, web sitelerinin, oluşumlarının tanıtım ve reklamlarının yönetimin bilgisi haricinde yapılması yasaktır. Başka sitelere üyeleri veya kullanıcıları yönlendirme amaçlı yazılan reklam mahiyetinde yazılar (Özel Mesaj Dahil) YASAKTIR.

"Duyurular" forumu karışıklığın önlenmesi, duyuruların belirli bir düzene girebilmesi için moderasyone tabidir. Başlık açabilirsiniz ancak yönetim başlığa onay vermedikçe konu yayına girmez. 

Özel mesaj atarak üyeleri rahatsız etmek yasaktır. 

BG 'den veya içerisinde ki bağlantılardan indirdiğiniz tüm dosyalar, programlar, script veya yazılımlardan dolayı bilgisayarınızda oluşacak olan herhangi bir zarar veya hasardan BG sorumlu tutulamaz.

Sansürlenerek te olsa küfür, argo terim, maksadı aşan benzetme, sataşma, tartışma çıkarıcı söz, aşağılama vb. içerikler mesajlarınızda bulunamaz. Tehdit etmek, küfretmek, örf ve adetlere karşı, müstehcen, kaba, nefret dolu mesajlar ile din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar yazmak, davranışlarda bulunmak yasaktır. BG forumlarının en belirgin özelliği kullanıcıların mesajlaşmalarında yakalanan belirgin düzeydir. Bu güzel çizgiyi korumak mutlaka kullanıcının görevidir.

Mesajımızın bir içeriği olmasına gayret edelim. Meselâ sırf gülümseme veya "teşekkür", "çok güzel!" vb. kısa mesajlar yazmaktan kaçınalım.

Aynı mesaj birden fazla foruma kopyalanamaz.

BG forumları içerisinde açılan bir başlığın linkini alakalı veya alakasız başka başlıklara sürekli kopyalamak, başlığınızın ilgi çekmesi için mesaj kalabalığı ve kirliliği oluşturmak yasaktır.

Gündem ve Siyaset forumu dışında politik, siyasi ve dini konuların konuşulması yasaktır. 

BG forumlarında açılmış konular dahilinde ikili sohbetler ve mesajlaşmalar yapilamaz. 

BG forumlarında konuyu amacindan saptıran veya konuyla alakasız mesajlar atılamaz. İçerik veya alıntıları değiştirerek diğer üyeleri yanıltmak yasaktır.

Ticari maksatlı hiçbir bilgi, fotoğraf, video postalanamaz ya da iletilemez. Yayınlayan kişiye herhangi bir gelir, çıkar yada fayda sağlayan linkler mesaj olarak yazılamaz. Üyeler ve firmalarla bağlantılı olan bayi konumundaki üyeler, ilgili olduğu firmayı yüceltecek içerikleri paylaşamayacakları gibi başka firmalar veya markaları aşağılayıcı şekilde yazı yazamazlar.

Forum üyeleri diledikleri an tek taraflı olarak üyeliklerini iptal ettirebilirler. Üyelik iptali isteyen kullanıcının yaptırcakları iptal işleminin üyelikleri boyunca gerçekleştirdikleri icraatlerin sorumluluğunun sona ereceği anlamına gelmez. Kullanıcılarının icraatlerinden doğacak her türlü kanuni sorumluluğu devam eder. (²)

Forum ortamına kişisel problemler, anlaşmazlıklar taşınamaz.

Forum içerisinde, illegal ve trafik kurallarına aykırı tutumlar sergilemek; trafiğe açık alanlarda insan hayatını tehlikeye atan, yasadışı otomotiv yarışlarına çağrı yapmak, karşı tarafı yarışa davet etmek veya bu tarz olaylar hakkında forum üyelerini bilgilendirmek, sokak/cadde yarışlarına özendirici veya teşvik edici konular açmak, resim veya video yayınlamak ve bu konulara mesaj yazmak yasaktır.

BG bağlantı verdiği, tanıtımını yaptığı sitelerin içeriklerinden sorumlu değildir.

BG forumlarına alkol ve sigara kullanımının özendirilmesi, uyuşturucu ve uçucu maddelerin kullanımı, temin edilmesi, ve özendirilmesi, spor amaçlı kullanılmayan (eskrim-okculuk-atıcılık vb.) silah, öldürücü veya yaralayıcı her türlü alet ile ilgili herhangi bir yazı alıntı vb. iletileri göndermek yasaktır.

Site üyeleri yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmelidirler. Bunun için forumun arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı içeriği içeren konular açılamaz.

Konu başlık ve içeriğinin anlaşılabilir bir dille, imla kurallarına ve Türkçe karakterlere dikkat edilerek yazılması, yanlış anlaşılmalara mahal verilmesini engelleyeceği gibi, diğer üyeler tarafından da daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

Mesaj/Konu başlık ve içeriginde BiR BüYüK bİr kÜçÜk, tamamı kalın (bold), tamami eğik (italik), TAMAMI BÜYÜK, Tamamı renkli, yer değiştirilmiş, karıştırılmış alfanümerik (alf4Nüm3r1k) karakterler olacak şekilde yazılar kullanılması, noktalama ve yazım kurallarına aykırı mesajlar yazılması yasaktır.

 Çok eski mesajlara cevap yazarak artık fonksiyonunu tamamlamış mesaj dizilerinin yeniden canlandırılmaması rica olunur.

Kullanıcıların forumlara atmış olduğu mesaj sayısı prestij göstergesi yada herhangi bir kıdemlilik ölçüsü değildir.

Forumlara yolladığınız her soru yanıtlanmak zorunda değildir. Sorunuzun cevaplanmaması durumunda aynı soruyu tekrar tekrar yollamayınız ya da kişilere sorunuza yanıt vermedikleri için sitem etmeyiniz.

Mesajlarınızın daha çok dikkate alınıp, sonuca daha çabuk ulaşabilmeniz için lütfen KONU satırını anlamlı olarak kullanınız. "ACİL ACİL ACİL" ya da "LÜTFEN YARDIM" konulu mesajlar sanılandan daha az ilgi görmektedir. 

BG forumlarında yönetim / yönetici tarafından uygulanan cezalar için hiçbir konu açılamaz. Forum içerisine yönetim / yönetici hakkında açılan tüm konular, yazılan tüm mesajlar silinir. (³)

BG forumlarında bulunan bütün yazılı, resimli, fotoğraflı, görüntülü, sesli, grafik içeren ve/veya içermeyen tablo gibi materyallerin her hakkı saklıdır. Bu materyalleri kaynak belirtmeden kopyalayarak diğer elektronik ortamlarda yayınlamak ve/veya pazarlamak kesinlikle yasaktır. Doğabilecek kanuni ihtilaflarda BG hiçbir sorumluluk kabul etmez. 

BG, üyeler ve üyeler arasındaki iletişimle ilgili herhangi bir hata, ihmal, kesinti, silinme, bozulma, işlem veya iletimde gecikme ya da iletişim ağı başarısızlığından sorumlu değildir.

Üyelerin düzenlediği ve BG forumlarında duyurusunun yapıldığı gezi ve organizasyonlardan, bu gezi ve organizasyonlarda oluşabilecek aksaklıklar veya cezaya tabi yasadışı hareket ve tavırlardan BG sorumlu değildir.

"Taziye / Tebrik / Kutlamalar" ve "Onlar Hep Bizimle Birlikteler" forumları haricinde kişiye özel başlık açamazsınız, mesaj yazamazsınız. Bu gibi durumlarda ilgili kişiye özel mesaj göndermelisiniz.

BG Forumlarına içeriksiz, gereksiz veya açılan başlıkla ilgisiz mesajlar gönderemezsiniz.

 BG, üyelerinin verdiği ve veritabanında bulunan bilgileri, istatistiksel bilgilere dönüstürmek, reklam ve pazarlama alanında kullanmak, site kullanıcılarının genel eğilimlerini belirlemek, içeriğini ve servislerini zenginleştirmek için kullanabilme hakkına sahiptir ancak kişilere ait bilgiler tek tek kullanılmayacaktır.

BG forumlarında yayınlanan veya linki verilen tüm hareketli görüntü dosyalarının sorumluluğu yayınlayan üyemize aittir. Gönderilen tüm bu dosyalar tamamıyle bilgilendirme amaçlı olup; oluşturacağı iyi veya kötü hiçbir sonuçtan BG sorumlu tutulamaz.

Türkiye'den yasadışı görüntülere sahip her türlü videolarının yayınlanması yasaktır. 

Biyoloji ve bilim dışında politik, siyasi ve dini konuların konuşulması yasaktır.

Sansürlenerek te olsa küfür, argo terim, maksadı aşan benzetme, sataşma, tartışma çıkarıcı söz, aşağılama vb. içerikli mesaj yazılamaz.

Tehdit etmek, küfretmek, örf ve adetlere karşı, müstehcen, kaba, nefret dolu mesajlar ile din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar yazmak, davranışlarda bulunmak yasaktır.

Yorum amacı taşımayan salt propaganda içerikli parti ve siyaset yazıları yasaktır.

Konuyu amacından saptıran veya konuyla alakasız mesajlar atılamaz.

Siyasi parti, oda, dernek, kurum, kuruluş ve başkanlarını küçük düşürücü, aşağılayıcı, karalayacı, hakaret türünden mesaj göndermek yasaktır.

Konu içindeki tartışmaları ikili münakaşa şekline sokmamaya özen gösteriniz.

Başka kaynaklardan alınan içerikleri konulara eklerken kaynak belirtilmesi zorunludur.

Site admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajları değistirme ve silme hakkına sahiplerdir.

Site yönetimi, site alanının genel ahlak ve felsefesine ters düşecek herhangi bir ideoloji veya materyalin forum içerisinde yer almasına izin vermez.

Forum kurallarımızda eksikler bulunabilir. Eksikler bulunması ilgili kuralın geçersiz olduğu anlamına gelmez. Forum yöneticileri önceden haber vermeksizin site kurallarını güncelleyebilir. Site Kuralları duyurulduğu andan itibaren geçerlidir ve itiraz edilemez. Güncellenen site kurallarını kabul etmeyen kullanıcılar üyeliklerinin iptalini isteme hakkına sahiptirler.

Gerek görülmesi dahilinde özel mesajlar site yöneticisi (Admin) tarafından kontrol edilebilir.

Biyoloji Günlüğü siz değerli üyelerimizin huzurlu ve rahat bir şekilde bilgiye ulaşması, arkadaşlık ortamının geliştirilmesi için vardır. Forumda kişisel tartışmalara girerek sizleri rahatsız edenleri o mesajın gönderici bilgisinin altında bulunan işaretine tıklarak gerekli açıklama ile birlikte göndermeniz yeterli olacaktır. Bu durumda yöneticilerimiz mesaj sahibi hakkındaki gerekli işlemleri yapacaklardır.

Yöneticiler her yazılan mesajı yönetemeyebilirler. Uygunsuz bir mesajla karşılaştığınızda lütfen mesajı rapor ederek site yöneticilerini bilgilendiriniz. 

Forum işleyişi ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek site yöneticilerinin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

Forum yöneticilerinin forumlarda sizin için arama yapması gibi bir görevi bulunmamaktadır. Açtığınız konuların forumda daha evvel açılıp açılmadığını lütfen dikkatli kontrol ediniz.

Yöneticiler bütün üyelere eşit mesafede durmakla yükümlüdür.

Yukarıda belirtilen site kurallarına uymayan üyeler site yöneticisi dahi olsa yöneticiler tarafından uyarı, süreli/süresiz uzaklaştırma cezaları ile cezalandırılabilirler. 

Unutmayınız ki yazdığınız her mesajın IP numarası kayıt edilmektedir, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunlarda yasakladığı unsurları yazmanız durumunda gerekli bilgiler Cumhuriyet Savcılıklarına verilecek ve hakkınızda işlem yapılması sağlanacaktır.

Bazı forumların kendi kuralları ayrıca belirtilmiş olmasına rağmen aksi belirtilmedikçe forum kuralları bütün forumlar için geçerlidir.

BG Forumlarına üye olan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.

(¹) T.C. veya uluslararası yasalara aykırı eylemleri haber veya duyuru olarak yazmak, eylem tür ve türevlerini öğreti olarak anlatmak, terör olaylarında kullanılabilecek bomba veya benzeri maddelerin yapım ve temini hakkında bilgi vermek, suçluların hırsızlık veya benzeri yasadışı olaylarda kullandıkları ve herkes tarafından bilinmeyen yöntemleri ve/veya aletleri kullanma ve temini hakkında bilgi vermek, illegal oyun, film, mp3, warez, crack sunmak veya bunları barındıran sitelere bağlantı vermek veya konu olarak açmak özel mesaj dahil kesinlikle yasaktır. Üyeler bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalayamaz ya da iletemez. BG forumlarında herkes tarafından hoş karşılanmayacak resim, fotoğraf, ilüstrasyon, çizim, yazı, alıntı, ses dosyası, video, bağlantı, makale, tablo, mesaj vb. içerikler yayınlamak yasaktır. 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), Müstehcenlik (maddde 226), Fuhuş (madde 227), Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228), suçları, 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçları kapsayan içerikler gönderilemez.

Bkz: 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında ki Kanun.

Bkz: Türk Ceza Kanunu.

(²) Forum üyeliğinizi dilediğiniz an iptal edilmesini talep ederek kullanıma kapattırabilirsiniz. Ayrılma kararı alan veya üyelik iptali kararı veren üyelerin, kullanıcı adları ile siteye erişimleri kapatılır. Ancak üyelik iptali o güne kadar yazdığınız mesajların ve forumdaki icraatlerinizin sona erdiği anlamina gelmez ve bunlardan doğacak hertürlü kanuni sorumluluğunuz devam eder. Forum sayfalarına yazdığınız mesajlar veya açtığınız konular forumun mevcut içeriğine ve genele ait olmaktadır. Açılan konular ve konulara yazılan mesajlardan sitemizi ziyaret eden herkes faydalanmaktadır. Konu veya mesajlarınızdan size ait kişisel bilgiler dışında silme işlemi yapılmamaktadır. Forum sayfaları bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuştur, yazdıklarını salt kendilerine ait görenler, başkalarına fayda sağlamak istemeyenlerin foruma üye olmaması rica ederiz. (Üyelik iptali ile üye bilgileri ve hareketleri silinmez, sadece üyelik kullanıma kapatılır. Kişisel bilgilerinizin yer aldığı (ad soyad, adres, tel vs.) mesajların silinmesi istiyorsanız, ilgili mesajların bulunduğu adresleri site yönetimene iletmelisiniz. Üyeliğinizi kapattırdıktan sonra siteye erişim için yeni kullanıcı kaydı açmasısı durumunda, üyelerin açtıkları hesabın erişimide kapatılacaktır.

(³) Öğrenilmek istenen bir konu var ise mail yolu ile yöneticiye bildirilerek cevaplanması istenebilir. BG forumlarına üyeliğinizin durumu, yazdığınız mesajlarla açmış olduğunuz konuların değiştirilmesi veya silinmesi ile ilgili öneri ve şikayetlerinizi site yöneticilerine doğrudan, özel mesaj yoluyla veya admin@biyolojigunlugu.com e-posta adresi üzerinden yapınız.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.