Jump to content

Büyük Kan Dolaşımının Önemi Nedir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Kan dolaşımı vücudumuzun en hayati fonksiyonlarından biridir. Dolaşım sistemi kan dolaşımını etkin bir şekilde gerçekleştirmek üzerine kurulmuştur. Kan dolaşımının esas amacı vücuttaki bütün hücrelere ihtiyaç maddelerinin taşınmasıdır.

Aynı şekilde hücrelerde biriken artıkların da boşaltım sistemine taşınması için kan dolaşımı çok önemlidir.

İnsan kalbi çalışmadığı zaman kan vücuda pompalanmaz, hücrelere oksijen gitmek ve ölüm gerçekleşir. Hücrelere besin ve oksijen taşınması için kan dolaşımı şarttır. Hücreler solunum artığı olan karbondioksiti de kan dolaşımı sayesinde akciğere taşır. Burada solunumda karbondioksit dışarı verilir.

Kalbin pompalayıp bütün vücuda kan göndermesine büyük kan dolaşımı adı verilir.

Büyük Kan Dolaşımının Sırası

Kan dolaşımını küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı şeklinde iyi ayırabiliriz. Küçük kan dolaşımının da amacı kanı temizleyerek büyük kan dolaşımına hazırlık yapmaktır.

Büyük kan dolaşımında ana işlemler şu şekilde gerçekleşir:

  • Vücutta kirlenen kan kalbin sağ kulakçığına gelir. Kanı buraya getiren damarlara toplardamarlar denir.
  • Sağ kulakçıktan kan hemen altta bulunan sağ karıncığa geçer. Sağ karıncık bunu akciğere gönderir. (Küçük kan dolaşımı)
  • Akciğerden gelen kan sol kulakçığa ve oradan da sol karıncığa geçer.
  • Sol karıncıktaki temiz kan Aort atardamarı sayesinde bütün vücuda pompalanır.

Böylece dolaşımın ana döngüsü tamamlanır. Bu döngü hayat boyu bu şekilde devam eder.

Kaynaklar: Systemic circulation  

Yorum bağlantısı
  • 6 months later...

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.