Jump to content

Canlıların genel ortak özellikleri nelerdir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

1. Özel Bir Kimyasal Dizilime Sahip Olmaları;

Tüm canlılar genleri oluşturan çekirden asitlerini  ”DNA-RNA”  içerirler.Tüm genler aynı birimlerden; fakat değişik dizilimlerden oluşmuştur.

2.Hücresel Dizilim;

Hücre birçok kimyasal değişimin yapılabilmesi için değişik enzimleri ve en önemlisi yalnız başına kendinin aynını üretebilecek yeteneğe sahiptir.

3.Organizasyon;

Canlıların çeşitli vücut kısımlarının görev bölümüne ve belirli kurallar içerisinde canlılık etkinliğini devam ettirmelerine Organizasyon denir.Farklılaşmış vücut kısımları değişik görevleri üzerine almıştır.Hatta bir hücreli canlılarda ergin evrede, boy ve şekil sabit olmakla beraber hücrenin farklı kısımları farklı görevleri üzarine almıştır.

4.Uyarılma;

Bütün canlılar çevrelerindeki fiziksel ve kimyasal koşulların değişimine karşı tepkileri kalıtsaldır.Basit organizmalarda uyarı, genel olarak bütün vücutla algılandığı halde, yüksek organizmalarda duyu organlarının yeri merkezileşmiştir.

5.Hareket;

Beslenme, korunma, üreme, yayılma, en rahat edebileceği bölgeyi bulma vb. gibi yaşamın temel işlevlerini yürütebilmek için ilkel organizmalarda ya vücudun tamamiyle ”protoplazmik hareketi” ile ya bir kısmıyla ”sil ve kamçı hareketleri” ile yada yüksek organizmalarda görülen yürüme, yüzme, uçmanın sağlanabilmesi için belirli organ oluşumu görülür.

6.Enerji Kullanımı;

Hücre kendi başına enerji üretemez dışarıdan kaynak sağlamak zorundadır.Hayvanlar enerji bağları içeren moleküller yıkmak suretiyle gerekli enerjiyi sağlarlar.Bitkiler ise enerji kaynağı olarak güneş ışınlarını kullanırlar.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.