Jump to content
Cenk Önsoy

LYS, Göz Konu Anlatımı, Göz İşlevi, Anatomisi

Önerilen İletiler

GÖZ:

Gözümüz cisimlerden gelen uyarıları alarak (optik uyarı) görmemizi sağlayan organımızdır. Gözde görmeyi sağlayan yapılar.Kornea, göz merceği, reseptörler ve sinirlerdir. 3 tabaka vardır. Sert tabaka (Kornea), Damar tabaka, Ağ tabaka.

UjvPfM011.png

 1. Sert Tabaka: Gözümüzün en dışında bulunan sağlam tabakadır. Sert yapısıyla gözü dışarıdan gelen tehlikelerden korur. Görevi: Göze gelen ışığın ilk kırıldığı ve merceğe ulaşmasını sağlayan yerdir. Sert tabaka, gözün ön tarafında incelip saydamlaşmış ve hafif şişkinlik kazanmıştır.
 2. Damar Tabaka: Kan damarlarının bulunduğu tabakadır. Gözü besler. Gözün bu bölümünde iris, göz bebeği, göz merceği, kirpiksi cisim ve camsı cisim bulunur.
 • İris: Göze renginin veren kısımdır. Görmede yetkisi yoktur. Renginin farklı olması kalıtsaldır. Burada melenin pigmentleri bulunur. 
 • Gözbebeği: İrisin arkasında ince kenarlı saydam bir tabakadır. Göz merceği kornea ve gözbebeğinden gelen ışınların kırarak, ağtabakadaki sarı benek üzerine düşmesini sağlar.
 • Kirpiksi Cisim: Göz merceğinin bulunduğu yerde sabit kalmasını sağlayan kaslardır.
 • Camsı Cisim: Göz yuvarlığın içini dolduran göz merceğinden sonraki boşluktaki sıvıya denir. Camsı cisim renksiz, jölemsi parlak bir sıvıdır. Camsı cisim ile göz yuvarlağının şekli korunur. Kan damalarından yoksun kornea ve merceğin beslenmesini sağlar. Göz içinde iç basınç oluşturarak göz küresinin sabit kalmasını sağlar.
 1. 3.      Ağ Tabaka: Göz yuvarlığının en arakasındaki tabakadır. Burada foto reseptörlerin bulunduğu sarı benek bölümü bulunur. Gözümüzde bulunan foto reseptörler iki çeşittir.
 • Koni: Yeterli ışıkta renkli görmemizi sağlayan reseptörlerdir.
 • Çubuk: Karanlıkta görmemizi sağlayan reseptörlerdir. Renklere de duyarlı değildir. Sadece siyah-beyaz görmemizi sağlayan reseptörlerdir.

Ağ tabakada görmede görevi olmayan sinirlerin çıkarak beyne geçtiği bölgeye kör nokta denir.

GÖRME OLAYI:

Cisimlerden gelen ışınlar korneadan geçerek gez bebeğinden geçip merceğe ulaşır. Mercekte kırılan ışınlar camsı cisimden geçerek sarı benekte bulunan reseptörler tarafından alınır. Işınlar asarı beneğe ters düşer. Bu yüzden görüntü terstir. Burada sinirlerle beynin görme merkezine iletilir. Ters görüntü burada düzeltilerek tekrar aynı yolla görme olayı netleşir.

Cisimlerden gelen ışık à Kornea (kırılır) à Gözbebeğiàgöz merceği (kırılır) à Camsı cisimà Sarıbenek (Reseptör Ters) à Sininlerà Beyin

Gözde kornea ile mercek arasındaki boşluğa ön oda, mercek ile camsı cisim arasında kalan boşluk ise arka odadır. Bu odalarda sıvıyla doludur.

Gözde Uyum:

Mercek kasları kasılıp gevşeyerek göze gelen ışığa göre merceğin kalınlığını ayarlar buna da göz uyumu denir. Göz uyumu mercek kasları, kirpiksi kaslar ve göz merceğinin yuvarlaklığı değiştirilerek göz uyumunun gerçekleşmesi sağlarlar.

Yakın Bir Cisme Bakarken;

 • Kirpiksi kaslar kasılır.
 • Mercek Bağları genişler.
 • Mercek kalınlaşır.
 • Gözbebeği daralır.

Uzaktaki Cisme bakarken;

 • Kirpikteki kasları gevşer
 • Mercek bağları kasılır.
 • Mercek inceleşir.
 • Gözbebeği genişler.

GÖZ KUSURLARI:

 • Miyop: Yakını görme, uzağı görememe durumu. Cisimlerden gelen ışınlar normalde sarı benekte toplanırken, miyop olan kişilerde görüntü sarı beneğin önünde oluşmaktadır. Bu kişiler kalın kenarlı mercekler kullanarak görüntü tekrar sarı beneğe düşmesi sağlanır.
 • Hipermetrop: Yakını görememe, uzağı görme. Cisimlerden gelen ışınlar asarı beneğin arka kısmında toplanır. Bu kişilerde ince kenarlı mercekler kullanarak görüntünün sarı benek üstüne düşmesi sağlanır.
 • Astigmat: Net görmeme, saydam tabaka ve göz merceğinin yüzeyinde olan bozukluklardan meydana gelir. Silindirik mercek kullanılır.
 • Presbitlik: Yaşlı insanlarda görünen yakını görememe.
 • Renk Körlüğü(daltonizm ): Kalıtsal bir hastalık kırmızı-yeşil ayırt edemezler.
 • Göz Tansiyonu: Camsı cismin iyon değişimi
 • Şaşılık: Göz yuvarlığının hareket ettiren kasların uzun veya kısa olması
 • Katarak: Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.