Jump to content
Cenk Önsoy

Adli Açıdan Kesici-Delici Alet Yaralarının Genel Ö

Önerilen İletiler

1. Aletin türüne göre yara şekli görülür. Bir tarafı keskin diğer tarafı künt aletlerde, mum alevi, düğme iliği şeklinde, bir açısı dar bir açısı geniş yaralar görülür. Her iki yüzü keskin aletlerde, mekik şeklinde her iki açısı dar yaralar görülür.

2. Yara dudakları düzgündür. Ancak, mağdur ve sanığın hareketlerine bağlı olarak “V” şeklinde, açılı veya kavisli yaralara da rastlanmaktadır.

3. Yaranın derideki boyu deri altındaki derinliğinden azdır.

4. Aletin çıkış yönünde tek kuyruk bulunabilir.

Yaranın boyu, aletin eninden çok geniş olabilir. Ayrıca, göğüs ve karın gibi kolaylıkla esneyen bölgelerde, yaranın derinliği aletin boyundan uzun olabilir(akordiyon tipi yaralanma). Yara içerisinde namlunun sürüklediği yabancı cisimler (elbise parçaları, alete ait parçalar) bulunabilir.

Bu olgularda orijin sıklıkla cinayettir. Yara vücudun her yerinde olabilir. İntihar orijinli yaralanmalarda yara, sıklıkla boğazda, karında ve bilek iç yüzde olabilir. Cinayet olgularında avuç içinde-elde savunma yaraları olabilmektedir. Kaza orijinli kesici-delici alet yaralanmaları nadirdir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.