Jump to content

Fazla antibiyotik kullanımının zararı nedir?

Konuyu değerlendir


Önerilen İletiler

haberler bas bas bağırıyor ben de araştırma notlarımın arasına dahil etmişim neden bu antibiyotiklerin ne zararı var diye sorumu kaydetmişim.

Bağışıklık sisteminin adaptasyon özelliğini indirgiyor evet, bu yüzden sorun olabilir, daha kuvvetli antibiyotik almak zorunda kalabiliriz.

Peki başka ne gibi zararları var? Böbrekler mi zorlanıyor? Mide mi zedeleniyor? Standart bir ilaçtan farkı ne zarar verirken ne sorun oluyor?

Yorum bağlantısı
  • 7 months later...

Antibiyotikler, kimyasal bileşiklerdir ve kimyasal tepkimeler sonucu hedeflerine etki ederler. Örnek olarak bu bir protein sentezlenmesine engel olmak, bir yapıyı bozmak ya da çalışmaz hale getirmek olabilir. 

Bahsettiğiniz gibi bağırsak florası yüksek dozda antibiyotik kullanımında zarar görür çünkü kullandığınız kimyasal buradaki canlıların hayatlarını sürdürmesi için gerekli olan bir adımı durdurmaktadır. 

Standart bir ilaç, antibiyotik ile aynı kefeye konulmalıdır. İkisi de birer kimyasal bileşiktir. Zararlarını tartışacak olursak;

- Kullanılan kimyasal madde, karaciğer tarafından parçalanır. Eğer aşırı dozda kullanırsanız karaciğeriniz zorlanır ve tahrip olur.

- Karaciğerde parçalanan ve monomer haline dönüşen kimyasal bileşiğin, bu durumdaki özellikleri devreye girer. Vücuttan atılamıyor, böbrekten süzülemiyor ve birikiyor olabilir ki her madde için bir üst sınır vardır, bu sınır aşıldığında canlıda reaksiyonlar başlar ve canlı ölüme gider. 

- Aşırı dozda ve gereksiz antibiyotik kullanımının önümüzdeki en büyük tehlikesi, karşı olarak kullanılan canlıların bu kimyasal bileşikleri tanımaya başlayıp buna direnç mekanizmaları geliştirmeleridir. Mesela, X antibiyotiği etki ettiği A bakterisine bir süre sonra etki etmemeye başlıyor. Bu sebepten dolayı da sürekli yeni kimyasallar sürekli yeni yöntemler geliştirmek gibi zor bir görev ile karşı karşıya kalıyoruz.

- Bazı bakteriler (bkz. super bug) birden fazla antibiyotiğe direnç geliştirebiliyorlar, bu tarz bakterilere karşı bir çözüm bulmak oldukça zorlaşıyor. Gelecekte, bu bakterilerden bir tanesinin insan hastalığına sebep olduğu düşünülürse çaresiz bir hastalık ile karşı karşıya kalınabilir.

Bir hatam varsa lütfen düzeltiniz. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.