Jump to content

İnsan ömrünün doğal bir sınırı var mı?

Konuyu değerlendir


Önerilen İletiler

Sürekli olarak insan ömürünü uzatmanın yolu keşfedildi, japonlar şunu buldu, koreliler ölümsüzlüğü keşfetti gibi haberler var.

Tamam mutlaka uzatılabilir ancak ölümsüzlük için bir dönüşüm ve tersinir mekanizma işler ve engellenir.

Ancak sormak istediğim insan ömrünün doğal bir sınırı var mı? Yani doğa bizi bu konuda kısıtlayabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • 7 months later...

Sanırım sormak istediğiniz soru, insan ömrünün herhangi bir üst sınırı var mı? 

Burada insandan kastınızı da öğrenmemiz gerekiyor, insan dediğiniz bilinç midir, yoksa insan vücudu mudur?

Teorik olarak ikisini de sonsuzlaştırmak mümkün görünüyor ancak pratikte bundan çok uzağız. İnsan vücudu biyolojik sistemlerin toplamı sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer bu sistemde gerekli parçaları, zamanında ve doğru müdahale ile düzeltir/değiştiriseniz bir insan vücudunu (bizim zaman penceremizden) sonsuzluk olmasa da çok uzun süre yaşatmak mümkündür.

Eğer bilinç olarak bahsediyorsanız, bu biyolojik insan vücudunu yaşatmaktan daha kolay ve masrafsız görünüyor. Bilinç-nöroloji sorunsalına girmeden basitçe, bilinç mekanizmaları çözülüp müdahale edilebilecek duruma gelindiğinde bilinci başka bir ortama (bkz. elektronik ortam) aktarmak mümkün olacaktır. Bunun sonucunda ise bozulma/çalışmama değerleriniz değişecektir. Başlangıçta ömür kıstası insan vücudu ile yapılırken artık elektronik malzemenin ne zaman çalışmayacağı hakkında yorumlar yapmanız gerekecektir.

Bir hatam varsa lütfen düzeltiniz. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.