Jump to content

Üst sindirim sistemi organları nelerdir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Ağız: Gıdaların dişler yardımıyla parçalanması, tükürük salgısıyla yumuşatılması ağızda başlar. Burada hem fiziksel, hem de kimyasal sindirim gerçekleşir. Gıdaların dişlerle parçalanması fiziksel, tükürük salgısının devreye girmesi ise kimyasal sindirimin yapıldığı aşamadır. Karbonhidratların ağızda sadece kimyasal sindirimi yapılır. Ağızda bulunan dil ise besinlerin yutağa gönderilmesini sağlar.

Yutak: Ağız boşluğunun arkasından gelen, boynun ve ağzın gerisinde kalan bölümdür. Besinlerin ağızdan yemek borusuna geçmesini sağladığı gibi, yutma esnasında küçük dil tarafından soluk borusu kapatılarak, besinlerin soluk borusuna kaçması önlenir. Burada fiziksel ve kimyasal sindirim olmaz. Burası geçiş bölümüdür.
Yemek borusu ve kardiya: Yemek borusu, yutak ve mide arasında yer alan, 20-25 cm uzunlukta düz kaslardan meydana gelmiş olan organdır. Kasların gevşemesi ve kasılmasıyla, besinlerin mideye geçmesini sağlar. Burada da fiziksel ve kimyasal sindirim gerçekleşmez. Kardiya ise, mide ve yemek borusunun birleştiği yerdeki açıklıktır.

Mide: Besinlerin uzun süre beklediği yer olan mide, yemek borusu ile ince bağırsağın başlangıcı olan duodenum arasında yer alır. Burada kasılma ve gevşeme hareketiyle gerçekleşen sindirim fiziksel, asit ve enzimlerle yapılan sindirim ise kimyasal olarak gerçekleşir. Proteinlerin midede başlayan kimyasal sindirimi, ince bağırsakta sona erer.

Üst sindirim kanalı, ağız, yutak, yemek borusu ve mideden oluşur. Yani;

1 – Ağız; sindirimin başladığı bölgedir. Ağız kısmı, ağız boşluğu, tükürük bezleri, dişler, ağız zarları (sümükdoku veya mukoza) ve dilden oluşur.

2 – Yutak; burun ve ağızın arkasında kalan alandır. Alınan besinlerin ağızdan yemek borusuna geçmesini sağlar ve ayrıca solunum sistemi organlarından da birisidir.

3 – Yemek Borusu; Vücuda alınan besinlerin mideye gitmesini sağlayan bir borudur.

4 – Mide; İnce bağırsağın başladığı yer ile yemek borusu arasındaki alan midedir. Çok yüksek miktarda asidik bir yapıya sahiptir. Vücuda alınan besinler burada enzimler yardımıyla parçalanmaya devam eder.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.