Jump to content

İnce bağırsak görevleri nelerdir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Yetişkin bir insanda 6-8 metre uzunluğunda olan ince bağırsak, kimyasal sindirimin başladığı organdır. Daha küçük insanlarda 5-6 metre uzunluğunda olur. Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirimi, buraya gelen safra ve pankreas özsuyu ile gerçekleşir. Gıdalar en küçük moleküllere ayrılarak, ince bağırsaktan kan damarlarına geçer. Bu olay emilim olarak adlandırılır. İnce bağırsağın çeperinde villus adında çıkıntılar bulunur. Emilim villuslar aracılığı ile gerçekleşir. Villuslar emilim yüzeyini arttırır. İnce bağırsaklar sindirim sisteminin en uzun bölümüdür. Burası üç bölümden oluşur;

İnce bağırsağın ilk bölümü olan on iki parmak bağırsağı, en kısa olan yeridir. Buraya duodenum adı da verilir. Mideyi jejunum bölümüne bağlayan tüptür.
İnce bağırsağın orta bölümü olan jejunum, duodenum ile ileum arasında yer alır. Yetişkin insanlardaki uzunluğu 2-8 metre arasında olur.
İnce bağırsağın son bölümü olan ileum, yetişkinlerde 4 metre uzunluğunda olur. İleoçekal valf ile çekum bölümünden ayrılır.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.