Jump to content

Biyoteknolojide kültür çeşitleri üretimi ve faj problemleri


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Tek Hücreli Kültürler; Bir suju içerir. Örneğin; Lactococcus lactis spp lnctis kültür örnek verilebilir.

Biyokimyasal olarak kuvvetli bir etkiye sahip olan bu bakteri fermantasyon düzensizliklerine de neden olabilmektedir.

Çok hücreli kültürler; Daha fazla aynı türün alt türlerini içerirler. Örneğin; derişik Lactococcus lactis spp cremoris bunlar mikrobiyolojik olarak çok spatildirler. Genetik olarak uyum yeteneği gösterirler.

Karışık kültürler; Çeşitli bakteri cins ve sujlarını bir arada bulunduran kültürlerdir. Örneğin;        

               Streptococcus thermophilus –Yoğurt

               Lactobacillus delbrueckii spp bulgaricus –Yoğurt

               Streptococcus thermophilus –Emmental kültür

               Lactobacillus helveticus–Emmental kültür

               Lactococcus lactis spp. lactis –Tereyağı, yayık altı kültürü

               Lactococcus lactis spp. lactis var. diacetylactis –Tereyağı, yayık altı kültürü

               Lactococcus lactis spp. cremoris  –Tereyağı, yayık altı kültürü

               Leuconostoc mesenteroides ssp. Cremoris

Kültür çoğaltma aşamaları; Bakteri kültürlerinin optimum bir verimliliğini elde edebilmek için her bakteri suşuna ait gelişme kurvesinin iyi bilinmesi gerekir.

                Bunların başında pratik olarak hızlı bir asitlendirme gelmektedir. Bakteri iyi bir asitlik gelişi gösterebilmektedir. Uzun bir gelişim fazında önemli bir risk yabancı kökenli bir bakterinin veya suşun kontaminasyonudur. Bu nedenle kültürlerin kültür hazırlanmasında gelişim fazlarının (Başlangıç-geçiş-isyoner(durağan) ) bilinmesi ve hedef noktadan sonra stabiliteye geçmesi gerekir.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.