Jump to content

Biyoteknolojinin tanımı nedir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Biyoteknoloji geniş anlamıyla; biyolojik sistemlerin ürün ve hizmet üretilmesinde kullanılmasıdır. Yani biyoteknoloji bilimi, canlı hücrelerin veya türevlerinin katma değer üretiminde kullanılması ile meşgul olmaktadır. Örneğin; ekmek mayası ile hamur kabartılması, yoğurt mayası ile sütten yoğurt yapılması eski çağlardan beri süre gelen biyoteknolojik yöntemlerdir. Örneğin; turşu, tarhana, sucuk yapımı da geleneksel biyoteknolojik yöntem sayılır. Bunun yanında aşı veya insülin gibi tıbbi ilaçların üretimi, geniş bilimsel bir birikim ve yüksek teknolojik yöntemler gerektirmektedir.

Biraz geniş tanımıyla biyoteknoloji; biyokimya, fizyoloji, mikrobiyoloji, genetik, moleküler biyoloji, hücre ve doku biyolojisi kültürü gibi doğa bilimlerinin yanında, mühendislik ve bilgisayar mühendisliğinden yararlanarak DNA teknolojisiyle mikroorganizma, bitki ve hayvan geliştirmek, doğal olarak var olmayan veya ihtiyacımız kadar üretilemeyen yani az bulunan maddeleri elde etmek amacıyla kullanılan teknolojilerin tümüdür.

Biyoteknoloji, temel bilim buluşlarını kısa sürede yararlı ticari ürünlere dönüştürebilmesiyle bir anlamda kendi talebini de yaratabilmektedir. Bu yönüyle biyoteknoloji diğer teknolojilerden ayrılır. Örneğin; sıcak su kaynaklarında yaşayan bakteriden elde edilen yüksek sıcaklığa dayanıklı bir enzim, günümüzde temel ve uygulamalı biyoteknolojik çalışmaların ayrılmaz bir parçası olan PCR (Polimeraze Chain Reaction: Polimeraz Zincir Reaksiyonu)’nin önemli bir girdisidir.        

Daha geniş tanımıyla biyoteknoloji; yukarıda anılan birçok temel mühendislik bilim dallarından yararlanarak Rekombinant DNA teknolojisiyle mikroorganizma, bitki ve hayvan geliştirmek ve biyolojik ürünleri elde etmek için kullanılan bilim konularının tümüdür. Diğer bir değişle biyoteknoloji birçok bilimsel disiplinle karşılıklı ilişkiler içinde gelişir.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.