Jump to content
Biyolokum

Rüzgarlar biyocoğrafyayı nasıl etkiler?

Önerilen İletiler

Biyolokum

Dünya yüzeyinin farklı şekillerde ısınması sıcaklık ve nemin dolaşımına neden olmaktadır. En kuvvetli ısınma ekvator düzleminde olmaktadır ve özelliklede ekinoks dönemlerinde gerçekleşmektedir. Çünkü güneş ışınları direk olarak bu düzlem üzerine gelmektedir. Tropikal havanın ısınması sonucunda, hava genişler, çevresindeki havadan daha az yoğunlukta olduğu için yükselir. Yükselen hava ekvator çevresinde düşük atmosferik basınca sahip bir hava oluşturur. Dolayısıyla, ekvatorun etrafında düşük basınçlı bir alan etrafında dolaşan bir akım oluşturur. Yükselen hava soğur, yoğunlaşır ve tekrardan yüzeye iner ve bu dolaşım 300 kuzey ve güney enlemleri arasında sürekli devam eder. Bu dolaşan hava akımları yüzey rüzgarlarını oluşturur ve bu her 300’lik enlem için üç farklı tabak içerisinde devam eder. Yüzey rüzgarları tamı tamına kuzey ve güney yönünde akım göstermez; bunun yerine, rüzgarlar kuzey ve güney yönünde belli bir açı çizerek ilerler. Bunun nedeni ise Coriolis etkisi olarak bilinir. Bu etki tamamıyla açısal hareket nedeniyle oluşmuş bir etkidir. Dünya üzerindeki her nokta her 24 saatte bir tur atar. Dünya çevresinin 40.000 km olduğu düşünüldüğünde ve ekvator üzerindeki bir noktanın dünyanın dönme hızıyla birlikte saatte yaklaşık 1700 km hızla hareket ettiği düşünüldüğünde, ekvatordan kuzeye doğru bir roket fırlatıldığında roketin yönü tam olarak kuzeye işaret etmez ve bir eğimle yoluna devam eder. Bu durum coriolis etkisi olarak tanımlanır. Bu etki sonucunda 0 ila 30 derece enlemler arasında kuzey doğulu ya da güney doğulu rüzgarlar oluşur, 30 ila 60 derecelik enlemler arasında ise batılı rüzgarlar oluşur. Bu rüzgar desenleri ticaret gemilerinin okyanus üzerindeki yönlerini belirlemek için oldukça önemli olmuştur. Aynı rüzgar desenleri okyanus üzerindeki su hareketlerini de yönlendirirler.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.