Jump to content
Biyolokum

Yüksekliğin soğutucu etkisi biyocoğrafyayı nasıl etkiler?

Önerilen İletiler

Biyolokum

Buraya kadar enlemle sıcaklık arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştım. Ancak birde yükseklikle sıcaklık arasındaki ilişkinin açıklanması gerekli. Chimborazo Dağı ve Klimanjaro Dağı sürekli bir buz ve kar tabakasına sahiptir. Bu durum bizim şu ana kadar öğrendiklerimizle ters düşmektedir. Dağların uç kısımları güneşe daha yakın olmalarına karşın, hemen yanı başlarındaki toprak parçalarına göre neden daha soğukturlar. Cevap havanın fiziksel ve termal özelliklerinde saklıdır. Havanın yoğunluğu yükseklikle birlikte azalır. Dünya yüzeyinden yükselen hava azalan basınç nedeniyle genişler ve genişleyen hava ısıyı daha kolay bir şekilde kaybeder (adiabatic cooling). Aynı süreç buzdolaplarında da görülür, kompresörden geçen freon gazı genişler. Kuru havanın her 1000 metrede 10 santigrat derece soğuma gücü vardır. Bu soğuma gücü suyun buharlaşması ve bulut oluşumuyla değişebilir. Bu noktada su buharı ve karbondioksidin ısıyı tutma gücünden bahsetmemiz gerek. Yoğunluğu az olan hava hızla ısı kaybeder ancak atmosferdeki karbondioksit ve su buharı ısı tutma kapasitesine sahiptir ki bu durum “greenhouse etkisi” olarak adlandırılır. Nemli bölgelerde greenhouse etkisi hissetmek çok daha kolaydır

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.