Jump to content

Gastrointestinal Dolaşım nedir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Mide, barsak, karaciğer, pankreas ve dalağın kanı aortanın dallarından sağlanır. Kan akımı bir seri paralel devreler halinde düzenlenmiş olup barsaklar ile pankreastan gelen kanın tamamı portal ven aracılığı ile karaciğere boşalmaktadır.

Sindirim olayı sırasında barsak kan akımı, barsak hareketlerinin barsak damarlarına yaptığı pompa etkisi ve lokal refleksler yoluyla artırılır. Barsak kan akımı çoğunlukla genel kan basıncından bağımsızdır. Bir barsak felci veya bir barsak tıkanması kan akımını gittikçe tıkar ve artan barsak gazları (CO2, metan, H2S vs.) basıncı yükselterek barsak kanalının şişmesine sebep olur. Buda sonunda intralüminal basıncın yükselmesine ve kan akımının durmasına neden olur. Barsaktan resorbe edilmiş maddeler içeren venöz kan vena porta üzerinden karaciğere gelir. Resorbe edilmiş yağların bir kısmı da barsak lenf damarlarına alınır ve karaciğere uğramadan büyük dolaşıma karışır. Yemeklerden sonra splanik kan akımı artar buda sindirim ürünlerinin kanaldan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Ayrıca sindirim ve absorbsiyon için gerekli ek enerji için O2 ve besin maddeleri sağlar.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.