Jump to content

Barsağın Afferent Sinir Liflerinin Özellikleri Nelerdir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Bağırsaktan bir çok afferent duysal sinir lifi çıkmaktadır. Bunlardan bazılarının nöron gövdeleri enterik sinir sistemi içinde bulunur. Bu sinirlerin stimülasyonu: a- barsak mukozasının iritasyonu, b- barsağın aşırı gerilmesi yada c- barsakta özel bazı kimyasal maddelerin bulunmasıyla olur. Bu liflerle iletilen sinyaller, intestinal hareketlerde yada intestinal salgılarda eksitasyon veya bazı koşullar altında inhibisyon yaratabilir.

Enterik sinir sisteminde sonlanan afferentlere ek olarak, bu sistemle ilgili iki ayrı tipte afferent lif daha vardır. Bunlardan birinin nöron gövdesi enterik pleksuste bulunur. Fakat aksonları ekstrensek sinirler yolu ile prevertebral sempatik gangliyonlarda yani çöliyak, mezenterik ve hipogastrik gangliyonlarda sonlanır. Öteki tip afferent liflerin nöron gövdeleri ise medulla spinalisin arka kök gangliyonlarında yada kraniyal sinir gangliyonlarında bulunur; bu lifler sinyallerini sempatik yada parasempatik sinirlerle aynı sinir trunkusları içinde, direkt olarak medulla spinalis yada beyin sapına iletirler. Örneğin; vagus sinirleri içindeki liflerin yüzde 80’i afferent geri kalanı efferenttir. Bu lifler afferent sinyalleri medulla oblangataya iletirler, buradan başlayan pek çok vagal efferent sinyaller gastrointestinal kanala dönerek birçok fonksiyonu denetler.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.