Jump to content

Özofagusun motor bozuklukları nelerdir?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Akalazya, besinin özofagusta birikmesi ve özofagusun yaygın olarak dilatasyona uğramasıdır. Bu durum alt özofageal sfinkterin kasılmasının artması, yutma esnasında sfinkterin tam gevşeyememesi ve yetersiz özofageal peristaltizm ile karakterizedir. Alt özofagustaki VIP içeren nöronların sayıca azalması ve VIP içeriğinin düşmesi; bu durumun VIP yetersizliğinden kaynaklandığını düşündürmektedir. Ayrıca myenterik pleksusta eksiktir. Akalazya sfinkterin balon dilatasyonu yada özofageal kasın ensizyonu (miyotomi) ile tedavi edilebilir. Yukarıdaki klinik tablonun tam tersi ise alt özofageal sfinkterin yetersizliğidir.Yetersizlik durumunda asit mide içeriği özofagusa geri kaçar. Bu da özofagusta yanmaya ve özofajite yol açar. Ayrıca skar dokusunun gelişmesine bağlı olarak ülser ve daralma meydana gelebilir. Bu durum H2 blokörleri veya omeprazol kullanılması sonucu asit sekresyonunun inhibisyonu ile yada gastrik dokularda operasyon (fundoplikasyon) ile tedavi edilebilir. Cerrahi tedavide mide fundusunun bir bölümü alt özefagusun çevresine dolanır ve böylece sfinkter kısa bir mide tüneli içine yerleşmiş olur.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.