Jump to content

Safra kesesinin hareketleri ve boşalması nasıl olur?


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Safra karaciğer tarafından devamlı salgılanır. Buradan sistikus kanalı yoluyla safra kesesine getirilerek biriktirilir ve konsantre edilir. Ancak özel bir uyaran keseyi kasılmaya sevkettiği zaman barsağa akar. Uyaran ince barsaklarda yağın bulunmasıdır. Yağ kimus içerisinde, barsağa geçtiği zaman mukozadan “kolesistokinin” denilen bir hormon salınmasına sebep olur. Hormon salındıktan sonra kan yolu ile keseye gelir ve kesede ritmik kontraksiyonlar yaratır. Kesenin kasılması yalnız başına safrayı barsağa boşaltmaya yetmez, çünkü koledok kanalının barsağa açıldığı yerde bulunan Oddi sfinkteri safra kesesinin kontraksiyonlarına rağmen tonik kontraksiyon halindedir. Ancak kolesistokinin Oddi sfinkterinide gevşetir. Ayrıca her bir peristaltik dalga duodenum üzerinden geçerken, bu dalganın hemen önündeki relaksiyon dalgası oddi’nin gevşemesine yardımcı olur. Böylece safra ufak fışkırmalar halinde duodenuma akar. Kesenin boşalmasının yağlarla düzenlenmesi yağ sindirimi yönünden çok önemlidir. Çünkü safradaki safra tuzları kimustaki yağın emulsiyon haline dönmesini sağlarlar ve onları, ince barsak salgılarındaki lipazların sindirmesine elverişli duruma getirirler. Ayrıca sindirilen yağların barsak epitelinden geçmesine yardımcı olurlar.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.