Jump to content

Merkezi Sinir Sistemi


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum
Sinir sistemini   merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olarak ikiye ayırırız.
 
Merkezi sinir sistemi (CNS) beyin, omurilik ve optik sinirlerden oluşur. Merkezi sinir sistemi düşünce süreçlerini kontrol eder, hareketi yönlendirir ve vücuda duyuları kaydeder.
Spinal kord adı da verilen omurilik, beyinden kafatasının tabanından spinal kolondan aşağı doğru devam eden art arda sıralanmış bir yapıdır. Teker teker yerleştirilmiş spinal sinirler kuyruk kemiğine kadar devam eder.
 
Optik sinirler ise gözün arka tarafındadır ve gözle beyine görsel bilgi taşırlar. Merkezi sinir sistemini etkileyen yaralanmalar veya hastalıklar bazen kalıcı işlev kaybına ve sakatlığa neden olabilir.
Merkezi sinir sisteminin ve aynı zamanda vücudun en önemli organı olan beyin önemli oranda yağ dokusundan oluşmuştur. Yaşamlar vazifeler gördüğü için beynin enerji ihtiyacı oldukça fazladır. Beyin bu kadar önemli olduğu için iki katlı bir zar sistemi ile korunmaktadır.
 
Kaynaklar:  Central Nervous System
Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.