Jump to content

Organeller Ne İşe Yarar?

Konuyu değerlendir


Önerilen İletiler

Biyolokum

Organeller hücreyi oluşturan alt birimlerdir. Hücre içerisinde farklı görevleri üstelenen organeller bir araya gelerek hücreyi oluştururlar.

Bu durumu şöyle anlatabiliriz. Canlı hücreleri birer fabrikaya benzetirsek organellerin işlevlerini daha kolay anlarız.

Bir fabrikada üretim, yönetim, nakliye, paketleme, ambalajlama gibi çeşitli departmanlar bulunur. Bu departmanların birlikte çalışması sonucunda fabrika işlemeye devam eder. Departmanlarda çıkan problemleri fabrika yönetimi çözmeye çalışır. Problemler düzeltilmezse fabrika düzgün işlemez.

İşte hücre organelleri da aynı şekilde birlikte çalışarak hücrenin yaşamını devam ettirmesi için uğraşırlar. Bütün bunları kontrol eden yönetici moleküller her hücrede bulunur. Ökaryot canlılarda yönetim merkezi çekirdektir.

Yönetimden gelen direktifler doğrultusunda hücre organelleri üzerine düşen görevleri yaparlar. Bu organellerden en önemlilerini söyle sıralayabiliriz:

  • Ribozom
  • Koful
  • Golgi
  • Endoplazmik retikulum
  • Lizozom
  • Mitokondri
Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.