Jump to content

LYS, Ekoloji Konu Anlatımı


Biyoloji Günlüğü

Önerilen İletiler

Biyoloji Günlüğü

EKOLOJİ

Ekoloji:Organizmaların, birbiriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. 

Çevre: İnsanların ve diğer canlıların yaşamları süresine varlıklarını sürdükleri dış ortam.

Doğada canlıların birbirleriyle ve cansız çevreyle ile olan ilişkisi sağlıklı ise doğal denge sağlanmıştır.

Cansız ( Abiyotik) Etmenler
 • Işık
 • Sıcaklı
 • İklim
 • Toprak
 • Su
 • pH
 • Mineraller

Canlı ( Biyotik Etmenler)

 • Üreticiler
 • Tüketiciler
 • Ayrıştırıcılar
 

Cansız Etmenler:

1: Işık: Bütün enerjinin kaynağı güneştir. Bitkiler fotosentez ile güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürürler. Üretilen besinin yapısına katar. Bu sırada ya ürün olarak oksijen atmosfere. Oluşan besini kullanan canlılara enerjiyi de almış olurlar.

2: Sıcaklık: Dünya küre biçiminde olduğu için güneş ışığı her yere eşit olarak dağılmaz. Bu sıcaklık farkı canlı türlerinin dünya üzerindeki dağılımını etkilemiştir. Ren geyiği kuzeyde yaşarken mercanlar 20°C yüksek sıcaklarda yaşarlar.

3: İklim: Uzun zaman aralığı için belirli bir bölgeye egemen olan atmosfer koşullarına iklim denir. Bir bölgenin iklimini belirleyen en önemli etmenler deniz, ekvatora olan uzaklığı ve deniz seviyesinden yüksekliğidir. Sıcaklı, yağı ve diğer iklimsel özellikler bitki ve hayvan türlerinin gelişim ve dağılımına yöne verir.

4:Toprak: Mineral tanecikleriyle humus karışarak toprağı meydana getirir. Farklı topraklarda değişik bitkiler, canlılar yetişir yaşar.

5: Su: Susuz yaşam düşünülmez

6: pH: Ortamın pH organizmaların yaşamsal faaliyetlerini düzenler her enzimin çalışabileceği bir pH değeri vardır.

Canlı Etmenler:

1: Üreticiler: Kendi besinlerini kendi üretirler:

2: Tüketiciler: Besinlerini dışarında hazır alırlar

3: Ayrıştırıcılar: Doğardaki madde dolaşımının en önemli rollerden birine sahiptirler

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.