Jump to content

Enzimler


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

Enzimler canlı hücreler tarafından sentez edilen, fakat invitro olarak da etkinlik gösteren ve biyokimyasal reaksiyonları özgüllükle katalize eden, özel yapı kazanmış protein moleküller olarak tanımlanmaktadır. Katalitik RNA moleküllerinin küçük bir grubu hariç bütün enzimler proteindirler. Enzimlerin etki ettiği madde karışımına substrat denir. Başka bir deyimle bir enzim etkisi altında biçim değiştiren maddeye substrat elde edilen maddeye de ürün denir.

Canlılık olayları enzimler sayesinde düzenlenmekte ve yaşam devam etmektedir. Enzimler olağanüstü katalitik aktiviteye sahip moleküllerdir. Örneğin; Karbonik anhidraz C enzimi dakikada 36 milyon molekülü değişikliğe uğratmaktadır. Enzimler substratlarına karşı oldukça özgül davranmakta ve bir molekülün ancak belirli bir kısmına etki ederek bu bölgeden bir veya birkaç atomu veya fonksiyonel bir grubu almakta veya ilave etmektedir.

Günümüzde enzimler hala bilimsel araştırma konularının çoğunluğunu oluşturmaktadırlar. Hastalıkların teşhisinde bir yardımcı olarak incelenirlerken, etkilerinin çok seçici olması nedeniyle analitik reaktif olarak çok değerlidirler. Enzimlerin endüstriyel kullanımı da oldukça yaygındır. Enzimler bugün hücreden çıkmış günlük hayata girmiştir. Ekmek, bira, peynir vb. besinlerin üretiminden, temizlik alanında, biyolojik savaşta da yer almaktadır.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.