Jump to content
Biyolokum

Mutasyon türleri nelerdir?

Önerilen İletiler

Biyolokum

Spontan (doğal) mutasyon:

Bakteriyal populasyon dışarıdan herhangi bir indükleyici madde katılmadan veya müdahale edilmeden mutasyonlara maruz kalabilir. Buna spontan mutasyon oluşan mutantlarada spontan mutantlar denir.
Bakteri DNA’ları çoğalma esnasında çok fazla replikasyona tabi tutulurlar doğal olarakta çok sayıda ve sınırsız mutasyonlar oluşabilir.

Silent mutasyon:

Moleküler düzeyde DNA’daki bazlarda meydana gelen her türlü değişiklik mutasyon olarak kabul edilse de bazı mutasyonlar her zaman fenotipik olarak ifade edilmezler. Bazı tripletlerin 3. bazında oluşan değişmeler fenotipi etkilemez ve bakteride bir sorun oluşturmaz. Böyle değişmelere silent (sessiz) mutasyon denir.

Geri mutasyon (reversiyon):

Mutantlar kendi DNA’larında oluşan bazı mutasyonlarla tekrar orijinal ,doğal formlarını kazanabilirler. Böylece değişen a.a. tripleti geri mutasyonla tekrar orijinal a.a. kodlayan triplet haline gelebilir.

Yapay (suni) mutasyonlar:

Eğer hücreler mutajenik ajanla muamele edilirse başlıca 3 tür mutant oluşur:

1.Bir baz çiftinin diğeri ile yer değiştirmesi (AT yerine GC girmesi gibi)
2.Bir baz çiftinin girmesi veya çıkması
3.Bir DNA segmentinin kaybolması veya kromozom üzerinde bir başka bölgeye transferi

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.