Jump to content
botanik

Algler

Önerilen İletiler

Bilim insanları uzun yıllar boyunca bilimsel anlamda “bitki” tanımını yapmak üzere tartışmışlar, çeşitli dönemlerde eldeki bilgi birikimine uygun tanımlar ortaya koymuşlardır. İlk yıllarda hareketsiz, yeşil, yapraksı canlılar bitki olarak nitelendirilmiştir. Bu nedenle de fotosentez yapan veya hareketsiz bütün canlılar “Bitkiler Alemi” içinde sınıflandırılmıştır. Algler, mantarlar, küfler, mayalar, cıvık mantarlar, pek çok protozoa üyesi, karayosunları, eğreltiler ve yüksek bitkilerin “bitki” olduğu kabul edilmiştir. Daha sonraki yıllarda, akrabalık ilişkilerini ortaya koymayı hedefleyen sınıflandırma sistemleri geliştirildikten sonra canlıların sınıflandırılmasında pek çok değişiklikler yapılmıştır. Algler, karayosunları, eğreltiler ve tohumlu bitkileri içeren bu anlayışla gelişen sınıflandırma yöntemleri sonucunda vazgeçilmiş, alglerin aslında monofiletik olmayan pek çok grupta değerlendirilmesi gerektiği kabul edilmiştir.

Günümüzde alg tanımı, fotosentetik, basit, tek hücreli, koloni oluşturan veya parankimatik talluslu, pek çok farklı taksonomik grupta yer alan canlıları içerir. Alglerin büyük bir çoğunluğu ototrof canlılardır. Bunun yanında heterotrofik beslenme şekilleri de görülebilir.

Algler, fotosentez için gerekli olan klorofilin yanında değişik yardımcı pigmentler içerirler. Bu yardımcı pigmentler farklı dalga boylarındaki ışığı adsorblayabildikleri için alg gruplarının sudaki derinliğe bağlı dağılışı da farklılık gösterir.

Genellikle sucul ortamlarda gelişen algler, primer üreticiler olmaları nedeniyle yeryüzünde ekolojik açıdan son derece değerlidir. Sucul ortamlarda fotosentez sayesinde oksijen dengesinin korunmasının yanında, algler pek çok omurgasız hayvan ve balık türünün besin kaynağıdır. Ünitemizde incelediğimiz alg gruplarının yeri geldikçe ekonomik özelliklerine de değineceğiz.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.