Jump to content

Pıhtılaşma faktörleri nelerdir?


Önerilen İletiler

1. faktör : Fibrinojen ; Plazma proteini olan fibrinojen, trombin tarafından fibrine dönüştürülür.

2. faktör : Protrombin ; Yapımı için K vitamini gerekli olan protrombin, karaciğer’de sentezlenerek buradan kana verilir.

3. faktör : Doku faktörü (Doku tromboplastini) ; Protrombin’i trombin’e çeviren tromboplastin’in şekillenmesinde 5., 8., 10. faktörler ve kalsiyum iyonu ile beraber görevlidir.

4. faktör : Kalsiyum iyonu ; Kanın pıhtılaşmasında mutlak gerekli bir iyondur.

5. faktör : Labil faktör (Değişken faktör, Prokselerin) ; Serumda bulunmamasına karşın pıhtılaşma sırasında protrombin’i trombin’e çevirmede gereklidir.

6. faktör : Stabil faktör (Prokonvertin) ; 3. faktör tarafından protrombin aktivatörünün (plazma tromboplastin’in) şekillenmesinde gereklidir.

7. faktör : Yoktur.

8. faktör : Antihemofilik faktör A ; rotrombin aktivatörünün (plazma tromboplastin’in) şekillenmesinde gereklidir.

9. faktör : Antihemofilik faktör B (Kristmas faktörü, Plazma tromboplastin komponenti) ; Plazma tarafından Protrombin aktivatörünün (plazma tromboplastin’in) şekillenmesinde gereklidir.

10. faktör : Stuart - Prower faktörü ; Noksanlığı kanama hastalığına neden olur.

11. faktör : Antihemofilik faktör C (Plazma tromboplastin antesedent) ; Plazma tromboplastininin şekillenmesinde gereklidir ve yokluğunda kanama haslalığı olur.

12. faktör : Hegeman faktörü ; Kan’ın yabancı yüzeylerle temasında aktive edilir ve plazma tromboplastininin şekillenmesinde gereklidir.

13. faktör : Fibrini stabilize eden faktör (Laki - Lorand faktörü)

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.