Jump to content
mikrobiyolog

Mantarların Morfolojik Gruplandırması

Önerilen İletiler

1. Küf: Monofazik mantarlardır. Gerek doğada, gerekse insan dokusunda küf formunda bulunurlar. Çok hücreli ipciklerden (hif) oluşurlar. Aspergillus türlerinde hifler septumlarla hücrelere bölünmüştür. Septumlarda sitoplazmik geçişe izin veren porlar bulunur. Diğer küflerden Zygomycetes türlerinde ise hiflerde septa bulunmaz. Ürerken hiflerin uzaması ve dallanması ile oluşan hif kitlelerine (küf kolonilerine) miselyum denir.

2. Maya: Tek hücreli, 3-15 μm çaplı, yuvarlak veya oval mantarlardır. Doğada da insanda da maya formunda bulunurlar. Bu özelliği taşıyan tek mantar Cryptococcus neoformans’tır. Tomurcuklanarak, mitoz ile, blastokonidya şeklinde ürerler. Saccharomyces cerevisiae (Ekmek mayası) üzerinde en çok çalışılan maya türüdür

Bölünme tam olarak gerçekleşmemiş, duvarlar ayrılmamışsa, yanyana gelerek zincir halinde uzamış mayalara mayamsı denir. Uç uca zincirler oluşturabilirler, hiflere benzer ve bu nedenle psödohif adını alırlar. Buna örnek, Candida albicans’dır. Candida albicans, insan serumu gibi uygun bir ortamda filamansı uzantılar ve septalar ile gerçek hifler (germ tüp) de oluşturur. Diğer Candida türlerinden önemli ayrım kriteridir.

3. Difazik (dimorfik) mantarlar: Yaşamları boyunca, çoğunlukla ortam ısısına bağlı olmak üzere her iki şekilde de bulunabilmektedirler. Doğada (saprofitken) küf, organizmada (parazitken) maya formunu alırlar. Bunlar, miselyal formların (infektif form) inhale edilmesi ile insanlara bulaşır. İnvazif formlar ise
maya formları olup, hastalık tablolarından sorumludur. Blastomyces ve Histoplasma türleri gibi çoğu sistemik mikoz etkenleri böyledir. Coccidioides immitis difazik bir mantar olmakla birlikte, diğerlerinin aksine insan dokusunda maya formu oluşturmaz. Küf formlarını oluşturan artrokonidyumlar, endosporlar halini alarak sferül keseleri içinde yaşarlar. Buna atipik dimorfizm denir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.