Jump to content

mikrobiyolog

Editör Adayı
 • İçerik sayısı

  138
 • Katılım

 • Son ziyaret

mikrobiyolog paylaşımları

 1. Üreter – Çok katlı değişken epitel

  © Biyoloji Günlüğü

 2. Türkürüz Bezi – Genel Görünüm

  © Biyoloji Günlüğü

 3. Tükürük bezi – Seroz-mukoz belirgin görünüm

  © Biyoloji Günlüğü

 4. Pankreas(karma bez) – ekzokrin, endokrin kısımlar

  © Biyoloji Günlüğü

 5. Pankreas (Karma bez) – Sadece ekzokrin kısım (koyu renk)

  © Biyoloji Günlüğü

 6. Kurbağa kanı – Eritrositler – Oval şekilli hücreler

  © Biyoloji Günlüğü

 7. Kemik doku – havers sistemleri

  © Biyoloji Günlüğü

 8. Karaciğer – Zarı kalın olan kan damarı + zarı ince olan toplama kanalı

  © Biyoloji Günlüğü

 9. Karaciğer – Ven, safra kanalı(2 tane),kan damarı(üstteki kırmızı alan)

  © Biyoloji Günlüğü

 10. mikrobiyolog

  İskelet kası

  İskelet kası

  © Biyoloji Günlüğü

 11. İnsan kanı – Eritrositler – yuvarlak şekilli hücreler

  © Biyoloji Günlüğü

 12. Hyalin kıkırdak – kondrositler

  © Biyoloji Günlüğü

 13. Hyalin kıkırdak – kondrositler

  © Biyoloji Günlüğü

 14. Deniz Kestanesinde döllenmemiş yumurta solda ve döllenmiş yumurta sağda

  © Biyoloji Günlüğü

 15. Deniz Kestanesinde blastula safhası

  © Biyoloji Günlüğü

 16. Büyük molekülleri parçalayacak enzimler içerir. Böylece büyük moleküler membranın bir tarafından diğer tarafına transport edilebilir. G (-) hücrelerde burada daha fazla enzim vardır.
 17. En iyi çözücüdür. Besin maddelerinin hücre zarından geçmesi için suda erimiş olmaları gerekir. O2 ve metabolizma ürünleri su ile taşınır. Mitokondri, salgı granülleri vd. su sayesinde hereket eder. Endositoz sulu ortamda yapılır. Vücut ısısının ayarlanmasında önemlidir. Kayma özelliğinden dolayı, eklem yerlerinde tampon ödevi görür.
 18. Ökaryotik genomların analizini kolaylaştırmak amacıyla çok daha büyük DNA parçalarının klonlanabileceği vektörler geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de E. coli F- faktör plazmidi temel alınarak oluşturulan Bakteri Yapay Kromozomlarıdır (Bacterial Artificial Chromosomes). Bu vektörler yaklaşık 100-300kb büyüklüğündeki DNA parçalarını taşıyabilirler. Rekombinant BAC vektörleri normal transformasyon yoluyla bakteri hücrelerine aktarılamayacak kadar büyüktürler. Bu nedenle, bu vektörlerin bakteri hücrelerine aktarımı elektroporasyon adı verilen bir teknikle gerçekleştirilir.
 19. pUC vektör sistemleri daha da geliştirilmiş yapıdadır. u vektörler seçici belirteç geni olarak antibiyotiğe (ampisillin) direnç geninin yanında E. coli B-galaktosidaz geninin bir parçasını taşır. E. coli B-galaktosidaz geni içinde farklı restriksiyon enzim kesim dizileri taşıyan bir çoklu klonlama bölgesi bulunur. Bu bölgeye DNA klonlandığında genin yapısı bozulur ve bu plazmitleri içeren hücreler B-galaktosidaz substratı X-gal içeren ortamlarda çoğaltıldığında kolaylıkla seçilebilirler.
 20. pBR322 genel amaçlı kullanılan en eski plazmid vektörüdür, 4361baz çifti büyüklüğündedir. Yapısında seçici belirteç geni olarak ampisilin ve tetrasiklin antibiyotiklerine direnç genleri bulunur. Her iki gen içinde klonlamada kullanışlı restriksiyon enzim kesim bölgeleri yer alır. Saflaştırılmış, kapalı pBR322 molekülleri herhangi bir antibiyotik direnç geni içinde bulunan enzim kesim bölgesinden kesildiğinde tek, doğrusal, yapışkan uçlu DNA molekülleri meydana gelir. Bu doğrusal pBR322 vektör molekülleri çalışılan organizmadan izole edilmiş ve aynı enzimle kesilerek yapışkan uç oluşturulmuş hedef DNA ile birleşebilir özelliktedir.
 21. Klonlama vektörü olarak geliştirilen diğer bir viral vektör de M13 bakteriyofajıdır. Bu virüsün bakteri hücresini enfekte eden tek zincirli DNA’sı bakteri içinde çift zincir oluşturur. Replikatif form (RF) olarak bilinen bu çift zincirli molekül bakteriden izole edilerek gen klonlamada kullanılabilir. Bu moleküller bakteri hücresine aktarıldığında normal RF DNA gibi davranır ve kendisinin, dolayısıyla da taşıyacağı yabancı DNA’nın tek zincirli kopyalarını oluşturur. M13 klonlama vektörleri tek zincirli DNA molekülü gerektiren Sanger DNA dizi analizi için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 22. Plazmit vektörlerine büyük parçaların etkin şekilde klonlanamaması nedeniyle viral vektörler geliştirilmiştir. 10-15kb büyüklüğünde DNA parçalarını taşıyabilirler. Bunlardan en yaygın kullanılanı bakteriyofaj lambda vektörüdür. Bir E. coli virüsü olan lambda fajının genomu yaklaşık 45kb büyüklüğündedir ve bunun yaklaşık 15kb’lık kısmı faj DNA’sının E. coli kromozomuna entegrasyonunu sağlayan genleri içerir. Genomun ortasında bulunan bu bölge restriksiyon enzimleri ile çıkarılıp yabancı DNA, DNA ligaz enzimi yardımıyla eklenebilir.
 23. Çok büyük DNA parçalarının klonlanmasında kullanılan en popüler vektör sistemi Maya Yapay Kromozomlarıdır (Yeast Artificial Chromosomes). Her ökaryotik kromozom hücre döngüsünün S fazında üzerinde bulunan sentromer, iki telomer ve replikasyon bölgelerinin fonksiyonuyla etkin şekilde replike olur. Dolayısıyla, Bir YAC vektörü oluşturmak için de maya hücresi içinde fonksiyon görebilecek iki telomer, bir sentromer ve bir replikasyon merkezine ihtiyaç vardır. Bunlara ek olarak bir yada iki seçici markör geni ile yabancı DNA’nın ekleneceği en az bir enzim kesim bölgesi bulunmalıdır
 24. Bitki kök sisteminin yapısı, rizosferin mikrobiyal populasyonunun kuruluşuna katkıda bulunur. ►Toprak alanlarda gram negatif çomak şekilli bakterilerin sayısı gram negatif çomak, disülfovibrio gibi birçok bakterinin sayısından oldukça fazladır. ►Bitki kökü salgılarına bağlı olarak toprakta bir mikrobiyal populasyon gelişimi gözlenmektedir, çünkü bu bileşikler çok cazip birer besin kaynağı yada çok az seviyede bunların gelişimini engelleyici etkileri bulunmaktadır. ►Bunları; amino asitler, keto asitler, vitaminler, şekerler, tanenler, alkoloidler, fosfatlar olarak sıralamak mümkündür. ►Bu organik bileşikler çok farklı mikroorganizmal birlikteliklerde kullanılarak mikroorganizmaların, konağına ya zarar yada fayda sağlamaktadır. ►Faydaları arasında ise en önemlileri azot fikse eden mikroorganizmalar ile yaptıkları birlikteliklerdir.
 25. Burada bulunan organizmalar bitkilerin büyümesi üzerinde oldukça etki sahibidirler. ►Bir kısım organizma ise bitki köklerine tutunduğunda buralarda antibiyotik salgıları salgılamak yada bu bölgeleri sarmak yoluyla patojenlere karşı koruma mekanizmaların oluşturulmasında önemli bir yer tutmaktadır. ►Diğer yandan buraya tutunan organizma grupları ortamda bulunan ve bitki için toksik etki yaratan içerikleri indirgeme yolu ile zararsız hale getirmektedir.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.