Jump to content
zoolog

Reptilia (Sürüngenler) sınıfının karakteristik özellikleri nelerdir?

Önerilen İletiler

1. Kafataslarında tek oksipital kondil bulunur. Kafa tipi anapsid ve diapsid tiptedir.
2. Vücut, epidermisten oluşmuş keratinleşmiş pullarla örtülüdür.
İki çift üyeleri vardır. Genellikle herbir üyede 5 parmak ve keratin yapısında tırnaklar bulunur veya üyeler körelmiştir.
3. İskeletleri çok iyi bir şekilde kemikleşmiştir.
4. Kalpleri, 3 gözlü kalp ile 4 gözlü kalp arasında bir yapı gösterir.
5. Akciğer solunumu vardır.
6. Poikloterm hayvanlardır; ücut sıcaklıkları çevreye bağlı olarak değişiklik gösterir.
7. Beyinlerinden 12 çift sinir çıkar.
8. Ayrı eşeylidirler. Kopulasyon organları Sphenodon hariç mevcuttur.
9. Genellikle ovipardırlar. Bazılarında viviparlık ve ovoviviparlık da vardır.
10. Metamorfoz yoktur. Karasal habitatlara yumurtlamaya olanak sağlayan amniyonlu yumurtaya sahiptirler. Yumurtada chorion, amniyon, besin kesesi ve allontois gibi kısımlar bulunur.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.