Jump to content
zoolog

Omurgasızlarda dolaşım sistemi nasıldır?

Önerilen İletiler

Toprak solucanı dışındaki omurgasızlarda açık dolaşım sistemi görülür. Sünger ve sölenterler içinde yaşadıkları suyu, beden çeperlerindeki deliklerden içeri alırlar. Suyun akışı kirpikçiklerin düzenli hareketiyle sürdürülür ve su boşaltım deliği (osculum)’den dışarı atılır. Bu tür dolaşım sayesinde, oksijen ve besin maddeleri hayvanın vücudunda hiçbir zaman tükenmez.

Daha yüksek canlılarda, örneğin yosun hayvanlarında, iplik kurtlarında, sıvılar pseudosölom denilen ilkel boşlukta beden hareketine bağlı olarak dolaştırılır. Bazı ilkel yumuşakçalarda pseudosölom gerçek kalbin bir ön taslağı olan kalp zarı boşluğu olarak işlev görür. Bu boşluklar kanallar aracılığıyla üreme bezlerine ve böbreklere bağlanır.

Kan hücreleri (Hemositler) omurgasızlarda açık dolaşım sistemiyle vücutta dolaşır. Dorsal (sırt)’de aort denilen bir ucu kapalı bir damar sistemi mevcuttur. Kan hücreleri ve hemolenf, kas hareketleriyle kan damarından çıkıp hemosölde dolaşır. Hemosöldeki hemolenf akışı ayrıca hayvanın hareketine, çevre ısısına ve diğer faktörlere bağlı olarak yapılır. Hemolenft vücudun iç boşluğunu doldurur ve etrafı hücrelerle çevrilidir. Hemolenft dokulardaki metabolizma artıklarının değişimini ve hormonların vücutta dağılımını sağlar. Hemolenfte su, organik tuzlar ( çoğunlukla Na, Cl, K, Mg ve Ca) ve organik bileşikler (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, aminoasitler) bulunur. Oksijen genelde trake denilen borucuklarla alındığı için dolaşım sistemi oksijen taşıma görevini üstlenmiştir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.