Jump to content

Yeni keşfedilen protein sayesinde Alzheimer etkisi tersine çevirilebilir


Önerilen İletiler

Alzheimer’da hafıza kaybını tersine çevirmek, yeni protein hedefinin keşfiyle daha yakın gibi görünüyor.

MIT’ten çıkan yeni araştırmaya göre, Alzheimer’lı insanlarda anı oluşum sürecine müdahale eden bir enzim, kirli işini yapmasına yardımcı olan bir proteinin keşfi sayesinde artık özel olarak hedef alınabiliyor.

Bu çok önemli bulgu, bir gün Alzheimer’lı insanlarda hafıza kaybını önleyebilecek hatta geri çevirebilecek yeni bir tedavi türüne bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor.

Alzheimerda-hafıza-kaybını-tersine-çevirmek-yeni-protein-hedefinin-keşfiyle-daha-yakın-680x357.jpg

Alzheimer hastalığı, beynin hücrelerinde beta amiloid ve tau proteinlerinin birikmesiyle ilişkilendirilen sinirsel bir durum.

En yeni tedavilerin çoğu, beynin işlevselliğini yeniden kazanmasına yardımcı olmak amacıyla bu protein plaklarının oluşumunu analiz etme ve azaltma üzerine odaklanmıştı.

Bu yığınların, Alzheimer hastalarında demans belirtilerini oluşturmada oynadığı kesin rol hiç belirgin olmamıştı ve yığınları tahliye etmeye yardımcı olan ilaçlar da algısal yetenekleri geri getirme konusunda fazla bir şey yapıyor gibi görünmüyorlardı.

kaynakkaynak 2kaynak 3

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.