Jump to content
molekulerbiyolog

Proteinin 3B Yapısıyla Çalışmak

Önerilen İletiler

molekulerbiyolog

Aminoasitlerin birleşmesiyle bir protein molekülü oluşur. Bununla birlikte proteinin biyolojik özellikleri (Örneğin, şeker sindirmesi veya kas fiberinin bir parçası olması), lineer bir nesne olarak bu zincirden direkt olarak oluşmaz, fakat doğasına uyum göstererek 3 boyutlu kurdele yapısını almış uyumlu aminoasit etkileşimlerinden kaynaklanabilir. Bir protein molekülü, oluştuğunda zincir gibi ve esnek bir nesne değildir fakat iyi bohçalanmış sıkı bir ip yumağını andırır. Sonuçta protein molekülünün 3 boyutlu şekli dizisinden dolayı tektir çünkü bazı aminoasit çeşitleri (Örneğin hidrofobik aminoasitler; L,V,I) yüzeyin suyla etkileşim halinde olmasından dolayı, yüzeyde olmak istemezken, diğerleri (Hidrofilik aminoasitler;D,S,K) bu durumu fırsat olarak görürler. Protein zincirleri, bazı aminoasitlerin elektrik yükü taşıması veya en yakın komşularıyla etkileşime geçebilmesi gibi diğer faktörlerden de etkilenirler.

İlk defa bir proteinin 3 boyutlu yapısı 1958’de Drs. Kendrew ve Perutz tarafından X ışını kristalografisi tekniği kullanılarak bulunmuştur. Gelişen bu moleküler biyoloji alanın bir tane Nobel Ödülü getirmesinin yanı sıra bu adımla proteinlerin özel bir şekle sahip olduğu ve aminoasit dizileriyle kodlandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle, Kendrew ve Perutz benzer dizili proteinlerin benzer şekilde katlanacağını ve benzer aminoasit dizleri tarafından benzer yapılı proteinler kodlanacağını öne sürmüşlerdir. Bir proteinin görevi 3 boyutlu yapısının tamamlanmasıyla belirlenir.

Bu akış diyagramı moleküler biyoloji ve biyoinformatiğin temel kavramıdır.

Bilgisayar ekranında protein yapı modelleriyle oynamak, 1000 parçalı 3 boyutlu plastik yapbozdan çok daha kolaydır. Sonuçta, biyoinformatik pastasının oranının artmasıyla, 3 boyutlu yapılar ve diziler arasında gezinmek için birçok araç gelişir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.