Jump to content
  • 0
Biyolokum

Glikoz sentezi tüm canlılarda ortak mıdır?

Soruyu derecelendir

Soru

Glikoz sentezi tüm canlılar için ortak değildir. Glikoz ya da öncülleri ototrofik canlılar tarafından üretilebilir. Hetetrof canlılar ise bu besinleri dışarıdan almak zorundadırlar.
Aslında sentez sözcüğü kafa karıştırıcı.. Heterotrof olan insan karaciğerinde de glikoz karbondioksit ve sudan sentezlenebiliyor. ATP nin kaynağı dışarıdan alınan besinden alındığından sisteme bir katkısı yok ve bu nedenle dikkate alınmıyor. Glikoz sentezi deyince karbondioksitin indirgenmesi diye de düşünülebilir.

Söylediğimiz gibi, sentez sözcüğü detaya indiğimizde aslında gerçekleşen şeyler fakat bunları göz ardı ediyoruz bilim olarak ya da yanlış yansıyor bize. Soru belki fotoototrofik yolla ya da kemoototrofik yolla glikoz sentezi tüm canlılarda ortak mıdır şeklinde sorulsa, cevaplar daha kesin olabilirdi. Fakat karaciğerde olan sentezin CO2 ve H2O dan üretildiğini ilk defa duydum, yani inorganik maddelerden --> organik madde sentezi olduğunu. Acaba reaksiyonu daha açık bir şekilde anlatabilir misiniz? Bildiğim kadarıyla karaciğerde olan sentez reaksiyonu organik glikoz oncüllerinden --> glikozun yeniden sentezi şeklinde oluyor.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Bu soruya 0 cevap geldi

Önerilen İletiler

Bu sorunun cevabı henüz gelmedi

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.