Jump to content
molekulerbiyolog

Proteinin 3B Yapısıyla Çalışmak

Önerilen İletiler

molekulerbiyolog

Aminoasitlerin birleşmesiyle bir protein molekülü oluşur. Bununla birlikte proteinin biyolojik özellikleri (Örneğin, şeker sindirmesi veya kas fiberinin bir parçası olması), lineer bir nesne olarak bu zincirden direkt olarak oluşmaz, fakat doğasına uyum göstererek 3 boyutlu kurdele yapısını almış uyumlu aminoasit etkileşimlerinden kaynaklanabilir. Bir protein molekülü, oluştuğunda zincir gibi ve esnek bir nesne değildir fakat iyi bohçalanmış sıkı bir ip yumağını andırır. Sonuçta protein molekülünün 3 boyutlu şekli dizisinden dolayı tektir çünkü bazı aminoasit çeşitleri (Örneğin hidrofobik aminoasitler; L,V,I) yüzeyin suyla etkileşim halinde olmasından dolayı, yüzeyde olmak istemezken, diğerleri (Hidrofilik aminoasitler;D,S,K) bu durumu fırsat olarak görürler. Protein zincirleri, bazı aminoasitlerin elektrik yükü taşıması veya en yakın komşularıyla etkileşime geçebilmesi gibi diğer faktörlerden de etkilenirler.

İlk defa bir proteinin 3 boyutlu yapısı 1958’de Drs. Kendrew ve Perutz tarafından X ışını kristalografisi tekniği kullanılarak bulunmuştur. Gelişen bu moleküler biyoloji alanın bir tane Nobel Ödülü getirmesinin yanı sıra bu adımla proteinlerin özel bir şekle sahip olduğu ve aminoasit dizileriyle kodlandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle, Kendrew ve Perutz benzer dizili proteinlerin benzer şekilde katlanacağını ve benzer aminoasit dizleri tarafından benzer yapılı proteinler kodlanacağını öne sürmüşlerdir. Bir proteinin görevi 3 boyutlu yapısının tamamlanmasıyla belirlenir.

Bu akış diyagramı moleküler biyoloji ve biyoinformatiğin temel kavramıdır.

Bilgisayar ekranında protein yapı modelleriyle oynamak, 1000 parçalı 3 boyutlu plastik yapbozdan çok daha kolaydır. Sonuçta, biyoinformatik pastasının oranının artmasıyla, 3 boyutlu yapılar ve diziler arasında gezinmek için birçok araç gelişir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.