Jump to content
Biyolokum

Bakteriler hormon üretiyor mu?

Önerilen İletiler

Biyolokum

Bakteriler prokaryotik canlılardır son derece basit organellere sahiptir. Basit derken bir hayvan veya bitki hücresine kıyasla tabi … bakterilerde şu yapıları sayabiliriz. kapsid, hücre duvarı , hücre zarı, dna gibi yapıları mevcuttur. bazılarında hücre membranına yapışık mezozom bulunur ve sindirimden sorumludur bazı sindirim enzimlerini bulundurur. Hormon üretir mi sorusuna gelelim ?

Hormon hücreler içi iletişi sağlar kanı ile taşınan protein yapıdadır. Bakteride dolaşım için özelleşmiş yapılar ( kan, damarlar , kılcallar , kalp gibi ) olmadığı için bakteriler hormon üretmez….

Gen klonlaması moleküler klonlama ile aktarılırsa başka bir kaynakdan bakteriye o zmn bakteri hormon üretebilir. Bu canlılara transgenik canlılarda diyoruz.

Eğer diğer canlılarda hormon üretiminden sorumlu genler bakterilere taşınırsa , üretebilirler.

Örnek; insülin ilacının genetiği değiştirilmiş bakterilerden temin edilmesi.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Hasan sabbah

Endüstiriyel hormon üretiliyo turkiye başk ülkelerin  yıl gerisinden gelsede yapıyor artık

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.