Jump to content
Biyolokum

Haustrasyon nedir?

Önerilen İletiler

Biyolokum

İnce barsaklardaki segmentasyon hareketlerine benzer tarzda kolonda da sirküler kas tabakası kasılma haline geçer. Kasılma bazen bütün kolon lümenini kapatacak kadar kuvvetli olabilir. Kolonda longitudinal kas lifleri üç sıra şerit halinde toplanmışlardır ki bunlara “tenya koli” denilir. Karıştırıcı hareketlerin gelişmesi sırasında sirküler kaslar kasılırken tenya kolide kontraksiyona geçer. Bu birleşik kontraksiyon kolonun uyarılmamış kısımlarının torba gibi dışarıya doğru çıkmasına sebep olur. Bu olaya “haustrasyon” denilir. Haustrasyonlar başladıktan sonra 30 saniye içinde maksimuma ulaşırlar ve sonraki 60 sn. içinde kaybolurlar. Kısa bir süre sonra komşu alanlarda da haustrasyonlar başlar. Haustrasyon hiçbir zaman aynı yerde tekrarlamaz. Böylece feçes kalın barsaklarda yavaş yavaş bastırılarak ve alt üst edilerek yürütülür. Bu esnada feçes bütün proksimal kolon mukozası ile karşı karşıya getirilmiş olur ve kolona giren günlük 1500 ml. kadar kimus 80-150 ml. kalıncaya kadar içindeki su ve elektrolitler emilir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Muhammed emin

Teşekkürler,çok faydalı oldu

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.