Jump to content

Tiroid Bezi Salgısının Kontrolü


Biyolokum

Önerilen İletiler

Biyolokum

– Tiroid bezi salgısı negatif feedback yolu ile düzenlenir. Bezin salgılama fonksiyonunu düzenleyen esas faktör, tiroid stimulan hormondur (TSH).

– Hipofiz bezinin deneysel olarak çıkarılmasını takiben, tiroid bezinin I131 bağlaması iyice azalır ve dolaşımdaki tiroid hormonları ancak eser miktarda kalır. Tiroid hormonlarının sentezlenip, salınmaları, kandaki mevcut hormon düzeyine göre ayarlanır.

– Dolaşımda, tiroid hormonlarının düzeyi yüksek ise bu hormonların, tirotrop hücrelere durdurucu etkisiyle, hipofiz bezinden TSH salınmaz.

– TSH’un salınması, tiroid hormonlarıyla etkilendiği kadar, hipotalamik tirotropin releasing hormonun (TRH) da etkisi altındadır.

– TRH, TSH’un salınması üzerine uyarıcı etkiye sahiptir. TSH da TRH üzerinde baskılayıcı etki yapar.

– Tiroid hormonları miktarca azaldıklarında, tirotrop hücreler üzerindeki durdurucu etki ortadan kalkar ve hipofiz bezinden, fazla TSH salınır.

– TSH’un aşırı salınmasıyla, tiroid bezi aşırı olarak uyarı alır ve bezde bazı yapısal değişiklikler meydana gelir.

– Folikül hücreleri büyür (hipertrofi) ve sayıları mitozla artar (hiperplazi), kan damarları genişleyip, yan kollar verirler. Bez bütünü ile büyür. Bu tür tiroid bezine, guatrlı bez denir.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.