Jump to content

laborantbiyolog

Editör Adayı
 • İçerik sayısı

  7
 • Katılım

 • Son ziyaret

1 Takipçi

laborantbiyolog Hakkında

 • Doğum Günü 04-10-1992

Güncel Profil Ziyaretleri

841 profil görüntüleme
 1. Selofan bant yöntemiyle elde edilmiş Enterobius vermicularis yumurtalari.
 2. Gaita mikroskobisinde Giardia intestinalis trofozit formu ve lökositlerin görüntüsü
 3. Ziehl Neelsen boyama yöntemi olarakta bilinen bu yöntem gram boya ile boyanmayan bakterilerin boyanmasi icin gelistirilmistir. Aside direncli bakteriler bu yöntemle mavi zeminde kirmiziya boyanmis halde ışık mikroskobunda incelenebilir.
 4. Serolojik testler dedigimiz testler antijen antikor birlesmesine dayanan testlerdir. Antijen ve antikorun birleserek kum gibi görüntü olusturmasi Aglütinasyon olarak adlandırılır. 1. Bilinmeyen antijeni belirlemeye yönelik olabilir. Hastadan bilinmeyen antijen icerdigi düşünülen kan serumu ile bilinen antikor invitro ortamda birlestirilir. 2. Bilinmeyen antikoru belirlemeye yönelik olabilir. Hastadan bilinmeyen antikor icerdigi düşünülen kan serumu ile bilinen antijen in vitro ortamda birlestirilir. Çalışma dilüsyon ile yapılır. 1/2-1/4- 1/16- 1/32... seklinde dilusyonlar yapilir. Aglutinasyonun bittiği titrasyon orani sonucu gösterir.
 5. Antibiyotik bakteriyel enfeksiyonlarin iyilestirilmesi icin kullanilan ilac grubudur. Her hastaliga ayni antibiyotik kullanilmadigi gibi her bakteri icin de ayni antibiyotik kullanilmaz. Peki nasıl belirlenir? Antibiyotik duyarlilik testleri dedigimiz testlerle bakteri direnc ve duyarliligi tespit edilir. Dısk Difüzyon Yöntemi MIC (Mınimal inhibitör konsantrasyonu) MBC (Mınimal bakterisidal konsantrasyonu) denilen yöntemler kullanilarak testler yapilir. Disk difüzyon yöntemi: Uygun sekilde pasaji yapilan bakteri kolonisinden 0.5 mac farland ayarinda bir karisim hazirlanir. Müller Hilton besiyeri veya Kanli besiyerine esit olacak sekilde yayilir ve uzerine belli oranlarda antibiyotik emdirilmis antibiyotik diskleri dizilir. 18-24 saat etüvde bekledikten sonra disklerin etrafindaki zon caplari ölçülerek degerlendirme yapilir. Mic: Bakterinin Üremesini İnhibe eden en düşük konsantrasyonun bulunmasi esasina dayanir. Mbc: Bakterinin ölmesini saglayan en düşük konsantrasyonun belirlenmesi esasina dayanir.
 6. Rekombinant DNA teknolojisinde kullanilan bir yöntemdir. Belirli bir DNA zincirinin bilinen iki parçası arasinda uzanan özel bir DNA bölümünün enzimatik olarak çoğaltıldığı in vitro bir tekniktir. Pcr için; *Kalıp DNA, *Primer, *Tampon Solüsyonlar, *Mg iyonu, *Taq Polimeraz Enzimi, *dNTP Karışımı (dATP, dGTP, dTTP, dCTP), *Thermocycler gereklidir. TEKNİK olarak : DENATÜRASYON, PRİMER EŞLEMESİ, PRİMER UZAMASI işlem döngülerinin birçok tekrarından oluşur. Her döngü sonrasında oluşan ürün bir öncekinin 2 katıdır. Hızlı, Duyarlı ve Yüksek özgüllüğe sahip pahalı ve deneyimli personel gerektiren bir yöntemdir.
 7. Uygun yöntemle damardan alınan kanın antikoagülan madde içermeyen bir tüpe alınması ve bir süre bekletilmesiyle olusan sarı renkli sıvıya Serum denir. Kan serumunda Pıhtılaşma faktörleri bulunmaz. Çeşitli biyokimyasal ve serolojik analiz yöntemlerinde kan serumu kullanılır. Yine kan aldıktan sonra bu kez antikoagülan madde iceren bir tüpe koyulup beklendiginde ise olusan sari sıvının adı bu kez Plazma olur. Antikoagülan madde kanın pıhtılaşmasını engellediği için plazma pıhtılaşma faktörlerini ihtiva eder. Biyokimyasal analizlerde kullanılır.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.