in

Yuvadan düşmüş Saksağan – Karga yavrusu bakım ve beslenmesi

Saksağan- Karga yavrusu bakım ve beslenmesi nasıl yapılır?

Yuvadan düşmüş Saksağan - Karga yavrusu bakım ve beslenmesi

Yuvadan düşmüş Saksağan- Karga yavrusu bakım ve beslenmesi (Anne babası yuvası bulunamamış ya da yuvaya konma ihtimali yoksa- tekrar yuvadan düşme- yem olma ezilme riski varsa alın son çare )
.
Tekrar merhabalar fırsat buldukça tabi eski fotoları da arşivden buldukça paylaşım yapmaya özen göstereceğim. 2 günlük süreçte tüm iyi dilek ve temenniler için sonsuz teşekkürler bir ülkemiz bir dünyamız ve bir doğamız var her şey elimizde.
.
Öncelikle protein yoğunluklu besleme yapılır.
1- Tavuk göğsü
2- Tavuk ciğeri
3- kedi köpek maması
4- böcek sinek çekirge
(Kırmızı et tabi daha iyi ama 😂😂 ama işte çoğumuz kendi zor yiyor.)
5- balık (çok çok az belki 1-2 kere).

Beslenmede genel kurallar;
1- Gıdalar ne çok soğuk ne çok sıcak ılık
2- Böcekler ölü olsun tercihen
3- Kedi köpek maması kuru mamayı hafif ıslatıp da verebilirsiniz.
4- Balık ve ciğer çok çok nadir arada çeşit gibi

*düşen yavrular genellikle belli bir seviyede şırınga ile beslemeye gerek yok.

Nasıl besleriz ?

Alışınca videolardaki gibi kendi açar.

Ya bu yemiyor !!
İlk başlarda alışana kadar ağzını siz açacaksınız aşırı sert davranmadan gagaların birleşim yerinden açın ağzına koyun yiyeceği yutması için de gaga altını biraz ovun tamamdır. Çok çabuk alışır. Besledikçe öğrenmesine kesin hayran kalırsınız. Kuş beyinli derler ama bu çoğu insandan zeki dersiniz eminim.
.
Yiyecekleri vermeden 1-2 damla ıslatırsanız kayar gider kolay yutar.
.
Su !!
Su meselesi her besleme sonrası 4-5 damla civarı yeter. Dışkısı aşırı sıvılaşmaya başlarsa suyu ona göre azaltın. Mutlaka 3-4 şırınga alın eczaneden. 2.5 ml lik ve 1 ml lik insülin şırıngası diye geçer.
.
Ne sıklıkla beslenmeli !!

Besleme sıklığı normalde 2 saatte bir ancak 3-4 saate kadar yayabilirsiniz. Ama doğrusu 2 saatte bir. Çok yanımda gezdirdim bunları 😂😂 bu sebeple prof ders anlatırken çıt çıkmayan sınıfta acıkınca bağıran bir çetedir. Çok komik ve sevimlidirler ama bir o kadar da arsızdırlar.

Nerede tutulmalı ???
Mümkünse genişçe bir kutuda. Altına havludan örtüden ziyade kağıt havlu peçete gazete kağıdı a4 kağıt koyun ince şeritler halinde yırtın koku ve pislik açısından sık sık değiştirin.
.
Uçmak !!!
Uçmaya çalışma arada çıkarın,kanat çırpmaya falan başlar büyüdükçe. Genelde yazın düşerler. Hava sıcaklığı sıkıntısı olmaz. Kafeste beslemeniz (geniş olcak ama papağan kafesi) tercihen daha iyidir. !!! Cam balkonlular dikkat aşırı ısınır sera etkisi yapar ölümcüldür.
.
Veda vakti !!!

Büyüdü. Ağzını açmıyor. Siz verince yemiyor. Yere bırakınca kendi yiyor. Evde uçabiliyor. Uçunca yakalamak için terliyorsunuz. Hazırsınız. Yetişkin bir hayvan evde beslenecek bir hayvan değil. Çok yer çok bağırır dışkısı kokar baya bi. Hem ahlaki ve vicdani de değildir.
.
Nereye salacağım ?
Salmadan önce küçük bir kafesle gezmeye çıkın. Saksağanların kargaların olduğu yerlerde gezin. Bir bağırış çağırış gürültü olur Zaten 1-2 gün yapın salın. Genelde aralarına kabul ederler sıkıntısız. Yem bulmada falan sıkıntı yaşayacağını düşünüyorsanız arada bıraktığınız yere kedi köpek maması bırakın. Hem kedi köpekler yer hem bunlar. O arada çözer işi Zaten çetin cevizdirler. Mamaya laf eden olursa da insanımsı çakın 2 tane ağzına 😂

Uzun sürenin birikimi bunlar 🙂 ya yaşın 22 derseniz , ölü kertenkele bulup cam kavanozla buzluğa koyunca (cam çatlıyor tabi) annem buzluğı açıyor çığlık kıyamet aniden görünce 😆 yaş 7 o zaman 🙂

Saygılarımla

Sevdim bu imzayı geleceğin egzotik ve yaban hayatı vet heki

Umut Özünlü, kaynak

Yazar: Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

**Organ mafyası ve organ bağışı

Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi

**Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi