genetik

Yeni nesil elektronik ve sentetik bakterilerin rolü

Yeni nesil elektronik ve sentetik bakterilerin rolü
Yeni nesil elektronik ve sentetik bakterilerin rolü

Biyoteknolojiyle üretilen bileşik bakterilerin organik olanlardan hiçbir farkı yok. Bileşik enzimler DNA’ya (Deoksirübo Nükleik Asit) ve RNA’ya (Ribo Nükleik Asit) alternatif olarak gene laboratuarda yaratılmış olan XNA (Xeno Nükleik Asit) molekülleriyle çalışıyor. Tıpkı DNA şeklinde çalışıp verileri depolayan ve genetik enformasyonlar olarak aktaran bileşik XNA enzimleri yardımıyla yakın gelecekte nano-teknoloji alanında büyük bir değişiklik yaşanabilir. Araştırmacılar, suni enzimlerin yeni nesil elektronik sistemler ve değişik yaşam formları yaratmak için kullanılabileceğini de söylüyor.

XNA enzimleri medikal araştırmalar için de yeni bir ümit deposu oldu. Suni oldukları için vücutlarımız bu enzimlere alışkın değil. Dolayısıyla organik reaksiyonlarla kolayca ve süratli bir halde parçalanmıyorlar. Bu da organik olanlara oranla daha çok dayanacakları anlamına geliyor.

Mayıs 2010’da ABD Birleşik Devletleri California’daki J. Craig Venter Enstitüsü’nde çalışan Craig Venter ve ekibi, tamamen bileşik bir DNA tarafınca denetim edilen ilk yaşayan hücreyi ürettiklerini dünyaya duyurarak bir çığır açtı.

Biyolojik yakıt üretimi içinse, Venter’in ekibinin kullandığı mikroorganizma uygun değil. Aynı deneylerin

alglerle tekrarlanması lüzumlu. Emek vermeyi destekleyen Synthetic Genomics, alglerden yakıt üretimi üstüne emek harcamalar icra eden Exxon şirketi ile bir antak kalma imzaladı ve Venter’in ekibi de bu amaçla kullanılacak uygun mikroorganizma arayışına başladı.

Çalışmalarının neticelerini Science Dergisi’nde yayımlamalarının arkasından haber dünyaya hızla yayıldı.Venter yaşam yarattığını iddia etmiyor, “biz ilk bileşik hücreyi yarattık” diyor:

Bileşik bir hücre ile ne yapılabilir? Venter’in emek vermesi bir başlangıç, sadece gelecekte ilaçların, biyolojik yakıtların ve öteki yararlı ürünlerin yapımında kullanılableceği umuluyor.

Venter, Exxon Mobil ile alglerden biyolojik yakıt üretimi ve Novartis şirketi ile de aşı yapımı için temasa geçti.

ABD Birleşik Devletleri’nin ilaç ve biyolojik yakıt sanayinde bu biyoteknolojiyi kullandığı Discovery Kanalı’nda rivayet edildi. Günümüzde bu teknoloji sayasinde enerji ve sıhhat sektörü ile elektronik sektöründe devrim durumunda gelişmeler yaşanabileceği belirtiliyor.

Amerikan Başkanı bu mevzuyla ilgili bir izahat yapmasının beklendiği söyleniyor. Dünya ilaç ve enerji sektörünü rahatlatılmasını sağlayacak olan bu teknoloji, enerji ve yakıt sorununu kökten çözebilir…İyi haftalar

Hasan AKKUŞ1 Yorum

1 Yorum

  1. sabri

    28 Mayıs 2015 at 10:47

    geleceğin teknolojisi sentetik hücreler.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı