popüler bilim

Yaşlanma sürecinizi geciktirmenize olanak sağlayan 12 süper uygulama

Yaşlanma sürecinizi geciktirmenize olanak sağlayan 12 süper fikir

Yaşlanma saatini geri çevirmek mümkün mü? Yaşlanmayı tersine olduğunu düşünmeye daha yakın olabiliriz.

Yaşlanma saatini geri çevirmek mümkün mü?

Yaşlanmayı tersine olduğunu düşünmeye daha yakın olabiliriz.

Artan yaşlı hayatın sadece doğal bir parçası ve kaçınılmazı olabiliriz. En azından, yaşlandıkça çoğumuz kabul ettiğimiz şey buydu. Ama onlarca yıldır bilim adamları bizi genç ve sağlıklı tutmak için anahtar ile kilidi açmak için çalışıyorlar.

Kıvrak görünebilir olsa da, yaşlanma karşıtı teknoloji alanında bazı inanılmaz gelişmeler oldu. İnsan vücudu ve onun nasıl işlediği hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe, yaşlılığa geçmişe dair bir şeyler yapmaya daha da yakınlaşıyoruz. İşte, bir gerçeği tersine çevirmeyi başarabilen yeniliklerden sadece birkaçını aşağıda sunuyoruz:

1. Kök Hücre Teknolojisi: Yaşlanan Hücreleri Yeniden Programlamak 

2016 yılında, California’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü araştırmacıları, uyarılmış pluripotent kök hücreleri kullanarak yaşlanan farelerin hücrelerini yeniden programlamayı başardılar. Bu kök hücreler yetişkin hücrelerden üretilir ve bilim adamlarının cilt hücrelerini embriyonik bir duruma yeniden programlamasına olanak sağladı . Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada, hücreleri yeniden programlanmış olan farelerin, yeniden programlanmamış kontrol grubundan % 30 daha uzun yaşadıklarını bulmuşlardır.
İndüklenmiş pluripotent kök hücrelerin kullanılmasıyla ilgili riskler vardır ve insan denemeleri kesinlikle uzun bir yoldur, ancak çalışma, anti-aging çabalarında kök hücrelerin kullanımına dair şimdiye kadar elde edilen en ilginç verilerin bazılarını sağlamıştır.

2. Targetting Mutant mtDNA: Yaşlanan Hücreleri Onarma

2016 yılının Kasım ayında CalTech ve UCLA’daki araştırmacılar, DNA’yı etkili bir şekilde onarmak için mitokondri hücrelerini manipüle etme yöntemini keşfettiler. Hücreler tipik olarak mitokondriye ait iki tip DNA içerir – normal mtDNA ve mutant mtDNA. Çalışma zaman içinde mutant mtDNA’nın birikmesinin hücrelerin yaşlanmasına ve nihayetinde ölmesine neden olduğunu anaşılmıştır.

Çalışma, otofajinin veya hücrelerin kendilerini yediği sürecin mutant mtDNA’yı hedef alıp, yaşlanma sürecini engellemek için kullanılabileceği ile ilgilidir.
Bir meyve sineği içinde mitophaji aktivitesini arttırmakta başarılı olmuşlar, kas hücrelerinde mutant mtDNA’da belirgin bir azalma olduğunu belirtmişlerdir. İnsanlarda yaşlanma veya onarım yaşlı hücreleri azaltmak için benzer tekniklerin kullanılabileceğini zaman gösterecektir.

Yaşlanmayı geri çevirebilir miyiz?

Yaşlanmayı geri çevirebilir miyiz?

3. Ekleme Faktörlerini Etkinleştirme: Hücre Bölümünü Teşvik Etmek için Reversalogues Hazırlama

2017’nin sonlarında, BMC Hücre Biyolojisi, hem Birleşik Krallık’ta, hem de yaşlanma teknolojisinde bir çığır açan Exeter Üniversitesi ve Brighton Üniversitesi’nden araştırmalar yayınladı. Önceki bir Exeter Üniversitesi keşfine dayanan çalışma, hücrelerdeki yapıştırma faktörlerinin yaşla birlikte inaktif hale geldiğini ortaya çıkardı.
Çalışmada, kırmızı şarapta bulunan kimyasal resveratrol ile benzer şekilde tersine çevrimlerin tanıtılmasıyla, eski hücrelerde ekleme faktörlerinin yeniden etkinleştirilebileceği bulunmuştur. Bu, hücrelerin daha genç hücreler gibi bölünmeye, hücreleri canlandırmaya ve hücre yaşlanmasını ve ölümünü önlemeye devam etmesi anlamına geliyordu. Bu araştırmanın sonuçları, daha uzun ömür, daha az yaşlanma belirtileri ve daha sonraki yıllarda daha iyi sağlık anlamına gelebilir.

4. Gençleştirin: Köpeklerde Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirme

Kim sonsuza kadar sevimli ve genç kalabilen bir köpek yavrusu istemez?
Rejuvenate Biyo olarak bilinen Harvard’daki gizli bir başlangıç, köpeklerde yaşlanma sürecini tersine çevirmek için bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şirketin araştırma yöntemlerinden çok az şey bilinmesine rağmen, bazı genleri kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve daha fazlasını hedef almanın ve ortadan kaldırmanın bir yolu olarak modifiye etmeleri önerildi.
Her iki cins de genetiklerinden dolayı kısa ömürlü olduğu için, şirket şu an için Cocker Spaniels ve Doberman Pinschers’a odaklanıyor. Yenileyici Biyo, köpeklerde ters yaşlanmalarının FDA onayını hızlandıracak ve insan denemelerinin izlenmesinin önünü açacak pazarlanabilir bir hizmet olabileceğini ortaya koyuyor.

5. Senolitik İlaçlar: Önceden Mevcut İlaçların Ters Yaşlanmayı sağlamasına olanak sağlamak 

Bu ay sadece Nature Medicine, eski ilaçların birleştirilmesi ve enjekte edilmesinin yaşam süresini uzatabileceğini ve yaşa bağlı sağlık sorunlarının ertelenebileceğini gösteren Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nden araştırma yayınladı. Çalışma dasatinib ve quercetin ile tedavi edilen fareler üzerinde yapıldı. Dasatinib genellikle lösemi formlarını tedavi etmek için kullanılırken, meyve ve sebzelerde quercetin bulunur.

İlaçlarla tedavi edildiğinde, araştırmacılar yaşlanan hücrelerin seçici olarak öldürüldüğünü ve farelerin hız ve hareketliliğinin bozulmasının önemli ölçüde azaldığını bulmuşlardır.
Gerçekte, çalışmadaki ilaçlar ile tedavi edilen doğal olarak yaşlanan fareler, kontrol grubu muadillerinden % 36 daha uzun yaşadılar. Benzer sonuçlar insanlarda çoğaltılabiliyorsa, bu yaşlanmayı tersine çevirebilecek ve yaşam sürelerini uzatabilecek ilaçlarımız olduğu anlamına gelir.

6. Sentetik Peptitler: Yaşlanma Sürecinde Müdahale

Geçtiğimiz ay, Marshall Üniversitesi’nden Joan C. Edwards Tıp Fakültesinden yeni bir araştırma ortaya çıktı. Bu da Na / K-ATPase oksidan amplifikasyon döngüsünün (NAKL) anti-aging müdahaleleri için potansiyel olarak hedeflenebileceğini öne sürdü. Araştırmacılar ayrıca hastalık risklerini ve yaşlanmanın etkilerini azaltabilecek sentetik bir peptit olan pNaKtide’i test etmede de başarılı olmuşlardır.

Araştırmacılar, teorilerini ilk olarak Batı diyetinde yetiştirilen fareler üzerinde NAKL’ı antagonize etmeye çalıştılar. Bu, daha sonra pNaKtide ile tedavi edilen yaşlanmanın kanıtını sağladı.
Tedavi, NAKL tarafından teşvik edilen yaşlanma sürecini yavaşlattı. Daha sonra tedaviyi insan dermal fibroblastları üzerinde test ettiler ve benzer sonuçlar kaydettiler. Bu, NAKL’i etkin bir şekilde hedefleyebiliyor ve pNaKtide tedavisi ile müdahale edebilecek olursak, yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatabileceğimizi ileri sürecektir.

7. Pürüzsüzleştirici Hücreler: Hücre Kırışıklıkları Pürüzsüzleştirmek için Virüs Kullanma

Sadece yaşlandıkça kırışan cildin değil, hücrelerimiz de kırışıyor. Bu yılın Mayıs ayında Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, yağlı karaciğer hastalığı gibi yaşlanmanın birçok etkisinin, hücre çekirdeğinin kırışmasının sonucu olabileceğini buldu. Çekirdek kırıştığında, DNA’nın gerektiği gibi çalışmasını engeller.
Peki, kırışık çekirdeğin varsa ne yaparsın? Araştırmalarına göre, nükleer membranları yumuşatmak için virüsleri kullanabiliriz. Virüslerin, hücreleri pürüzsüzleştirebilen bir protein olan lamin’i taşımak ve dağıtmak için değiştirilebileceğine inanıyorlar. Bunu yaparak hücreler genç hücreler gibi işlev görebilir ve yaşlanmanın etkilerini tersine çevirerek birden fazla sağlık riskine karşı koruma sağlayabilir.

8. Genç Kan: Gençlere Vücudu Geri Döndürme

Bir vampir hikayesinden başka bir şey gibi gelebilir, ancak genç kan aslında yaşlanma sürecini tersine çevirmenin anahtarı olabilir. Bu yılın Şubat ayında, Hücre Raporları gençlerin kanının yaşlanmaya karşı mücadelede etkili olabileceğini öne süren bir çalışma yayınladı.

Araştırmada, araştırmacılar, genç farelerin kanının eski farelerin kanına sokulduğunda, eski farenin beyninde nöron ve kök hücre üretimini uyardığını bulmuşlardır. Bu, onların beyinlerinin daha genç yaştakilere benzemesine ve yaşlanmanın algılarına etkilerini tersine çevirmesine neden oldu.

Yaşlı insan sistemlerine 16 ila 24 yaşındaki plazmaların getirileceği klinik deneyler zaten devam etmektedir. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar ümit vericiydi, ancak herkes genç kalmak için genç kanı yüklemeye başlaması önce biraz zaman alacak.

Yaşlanma evreleri

9. Anti-Aging Hapları: İlaçla Yaşın Tedavisi

Harvard Tıp Okulu’nda Yaşlanma Biyolojisi için Paul F. Glenn Merkezi’nden araştırmacılar, anti-aging hapları oluşturabileceklerini düşünüyorlar.
Bu, Mart 2017’de yayınlanan bir araştırmanın sonucu olarak bilim adamlarının farelerde yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek için nikotinamid adenin dinükleotidi (NAD +) kullandığını gördü.
NAD +, sağlıklı hücre fonksiyonunu sürdürmek ve hücresel yaşlanmayı düzenlemek için çok önemli olan hücrelerde bulunan bir moleküldür. Deneyde, bilim adamları farelerin sularına birkaç damla NAD + koydu. Saatler içinde, hücrelerinde NAD + seviyeleri önemli ölçüde artmıştır. Bir hafta içinde, NAD + -fed farelerin dokuları genç seviyelere geri dönmüştü.
Benzer bir sonuç veren, Kasım 2017’de bir insan denemesi yapıldı. NAD + takviyeleri FDA onayını alabilirse, yakında raflarımızda yaşlılığı geçiktirici bir hap olabilir.

10. Esrar ile Ters Yaşlanma: THC ile Beyin Fonksiyonunu Artırma

Kulağa tuhaf gelse de, esrar aslında yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek ve bilişsel yetenekleri iyileştirmek için anahtar olabilir. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yayınlanan Bonn Üniversitesi ve Kudüs İbrani Üniversitesi araştırmalarının önerdiği de budur.

Araştırma, araştırmacıların 12 aylık ve 18 aylık farelerde beynin biyolojik durumunu başarılı bir şekilde tersine çevirdiğini gördü. Test fareleri, dört haftalık bir süre boyunca küçük, sarhoş edici olmayan dozlarda THC ile muamele edildi. Bir plasebo verilen kontrol grubunun performansının arttığını ve genç farelere benzer bilişsel performans gösterdikleri görülmüştür. Bu, sarhoş edici olmayan THC tedavilerinin yaşlı insanların genç algı düzeylerini yeniden kazanmasına izin verebileceği anlamına gelebilir.

11. Anti-Aging Bakterileri: Anti-Aging Hapları Oluşturmak İçin Bakterilerin Kullanımı

Bazı araştırmacılar, yaşlanma sürecini tersine çevirmenin anahtarının, Paskalya Adası’nda bulunan bir bakteride yattığına inanıyor. Rapamisin, transplant ilaçlarında ve bir immünosüpresan olarak kullanılmaktadır, ancak bilim adamları artık yaşlanmanın etkilerini tersine çevirmek için kullanılabileceğine inanmaktadır.

Bir dizi deneyde, rapamisinin solucanlarda, sineklerde ve farelerde ölümü ertelediği kanıtlanmıştır. Daha yeni çalışmalar, insanlar için bir anti-aging hapında bir gün rapamisin kullanması amacıyla, test denekleri olarak köpeklere odaklanmaktadır. Pek çok şirket onaylanmış ve pazarlanan bir rapamisin hapına sahip olan ilk kişi olmaya çabalıyor olsa da, insan tüketimi için raflara çarpmadan önce biraz zaman alacak.

12. Gen Silme: Ömrü Artırmak için Seçici Genleri Silme

2015 yılında, Buck Araştırma Enstitüsü ve Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, on yıllık araştırmadan sonra, yaşamı uzatabilecek genleri tanımlamayı ve silmeyi başardıklarını ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, kaldırıldığında, ömründe % 60’lık bir artışa neden olan 238 hücreyi tespit ettiler.
Tanımlanan genlerin çoğu, memelilerde de mevcuttur, yani teorik olarak aynı süreç insanlara uygulanabilir. Bu, araştırmacıların mayada yaşlanma için sorumlu olan genleri bir deneme-yanılma süreci yoluyla bulması ve silmesi 10 yıl sürdü. Sonuçların hala cesaret verici olmasına rağmen, sonuçların insanlarda çoğaltılması çok uzun zaman alabilir.

Derleyen: Herkese Biyoloji / Biology to everyone TBD

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 9 =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top