in ,

**Vampir hikayeleri ve Porfiria

Hepimiz mutlaka ucundan bile olsa vamSimonGeorgePorphyria2pir hikayeleri duymuşuzdur. Halihazırda yıllardan beri anlatılagelen bu hikayeleri, eskiden çizgi roman ve kitaplarda, son zamanlardaysa dizi, sinema hatta oyun sektöründe dahi oldukça fazla görüyoruz. Sağ olsunlar Edward’larımız, Bloodrayne’lerimiz, Dean’larımız, Stefan’larımız eksik kalmıyor. Ancak ilginç bir durum var ki vampirler aslında gerçek! Evet gerçekten gerçekler!

Bu hikayeler 1871 yılında Felix Hoppe-Seyler tarafından tanımlanan ve “porfiria” (Porphyrias) olarak adlandırılan bir hastalıktan köken alır. Porfiria, “hem”(porfirin) biyosentezinde yer alan enzimlerin, kalıtımla ve ya sonradan kazanılmış bozukluğu ve ya eksikliği sonucu gelişen bir hastalıktır. Hastalık, porfirinlerin biriktiği yere göre “akut(hepatik) porfiria” ve ya “kutanöz(eritropoetik) porfiria” olarak iki ana gruba ayrılır;

Akut porfiria, hastalığın özellikle sinir sistemi üzerine etki eden türüdür. Karın ağrısı, bulantı-kusma, akut nöropati, kas zayıflığı, nöbet geçirme, halüsinasyon, depresyon, anksiyete ve paranoya gibi sinirsel bozukluklara neden olur.

Kutanöz porfiria ise özellikle deriryi etkiler ve ışık duyarlılığna sebep olur. Bunun yanında ciltte ve diş etlerinde su dolu kabarcıklar, nekroz ve kaşıntıya da yol açar. Özellikle Eritropoetik porfiriada, yaygın olarak görülen Hemolitik anemi, hastalarda kan içme isteği uyanmasına sebep olur.BwKY0Xcu

Porfiria’da gün ışığına olan aşırı bir duyarlılık söz konusudur. En ufak bir maruziyet bile vücutta deri çatlamaları, burnun ya da parmakların düşmesi, dudakların aşırı gerilmesi ve diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin aşırı sivri görünmesi gibi semptomlara neden olur. Daha da ilginç olan, sarımsağın semptomları ağırlaştırmasıdır. Yani hastalar sarımsak yiyemezler. Ünlü ressam Van Gogh’un da bu hastalığın verdiği halüsinasyon ve sanrılar yüzünden kulağını kestiği düşünülmektedir.
Birçok mitolojik ögede olduğu gibi, vampir hikayelerinde de abartı muhakkak söz konusudur. Ancak yadsınamayacak şekilde de, gerçek çıkış kaynaklarına oldukça benzer durumdalar.

İyi seyirler…

https://en.wikipedia.org/wiki/Porphyria#History

İklimsel açıdan 2017 oldukça garip olabilir.

Jeolojik süreçlerin açıklayamadığı tüneller keşfedildi.