merak

Uzaydan bir DNA gelse bunu dünyadaki DNA’dan ayırt etmek için hangi yöntemi kullanırsınız ?

Bu yapı uzaydan geldiği için, ilk önce bunu bir DNA olarak isimlendirmeyerek ayırt ederdik, çünkü eğer DNA ile aynı yapıda olursa bunun uzaydan geldiğini tespit etmemiz, eğer kendimiz getirmediysek mümkün olmazdı.

Biz buna örneğin Dünya Dışı Materyal diyelim 🙂

Ben olsam bu DDM’i dünyalı DNA’mızdan ayırmak için kristalografik yöntemler kullanmayı önerirdim.

Bu yöntemler X ışınının kristalden geçirilmesi vasıtasıyla tek tek atomların konumlarını belirlemekte kullanılmaktadır. Bugün yaptığımız neredeyse tüm moleküler yöntemlerinin başlangıcı, bu biyofizik yöntemiyle gerçekleşmiştir. Yöntemi kazandıran baba-oğul Bragg’lara ve DNA’nın yapısını gerçekte tespit eden Rosalind Franklin’e teşekkür etmeli.

Bunun dışında tek tek bulundurdukları atomları atom tayf çizgilerinden faydalınarak ayırmak da mümkün. Bu yöntem için de Wolfgang Pauli’ye minnettarız. 🙂

DDM’imizin “baz dizilimini” ise yine bizim bildiğimiz sekans analizi yöntemlerini, DDM içinde bulunan atom yapılarına entegre ederek tespit edebiliriz, diye düşünüyorum.

Açıkçası uzaydan gelen şeyin şekli-şemali-oluşumu vs. bizim şu zamana kadar görmediğimiz atom-element veya tanımlanamayan bir cisimden ötürü olabilir. Bu konuda hiç pozitif değilim biliyorum ama, zamanında bir prof’tan dinlemiştim. Canlılığı oluşturan C atomu olacağını nerden biliyorsunuz demişti. Çokta iyi söylemişti.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı