popüler bilim

Uzayda Yaşam Sonunda Bulundu Mu?

Sabah okuduğum ve gerçekten bilim dünyası için mükemmel bir gelişme olan haberi paylaşmak isterim.

“Uzayda Yaşam Sonunda Bulundu Mu? Yoksa Yine…”

Evet, uzayda belki de ilk defa hayat bulmayı başardık. Elbette bu daha ilk inceleme, başka bilim insanlarının da sonuçları analiz etmesi gerekiyor. Ancak ilk bulgular, şüpheye pek yer bırakmayacak türden: İlk defa, düşen bir meteorit üzerinde bu kadar net yaşam izine ulaşılmış olabilir.

Keşif daha çok yeni, 10 Ocak 2013’te makalesi Buckhingham Üniversitesi tarafından Journal of Cosmology dergisinde yayınlandı. Makalenin özet kısmı, birçok şeyi açıklar düzeyde:

“29 Aralık 2012’de Sri Lanka’nın Kuzey Merkez Bölgesi’ne düşen karbon içerikli meteoritin içerisinde ilk defa diatom kabuklularının bulunduğunu rapor ediyoruz. Dışarıdan bulaşma (kontaminasyon) ihtimali, yapıların içerisindeki temel kimyasalların, çevreleyen matrikstekiyle büyük ölçüde uyuşması nedeniyle elenmektedir. Ayrıca meteorit içerisinde, düşüşten sonra bölgede görüşen kızıl yağmurlara neden olmuş olabilecek kırmızı yağmur hücreleri de tespit edilmiştir. Fosil diatomlara yönelik bu yeni veriler, kuyrukluyıldızlara bağlı oluşan panspermia teorisine destek olmaktadır.”

Oldukça açık ve net olarak anlatılmakta. Zaten aşağıda ücretsiz olarak görüntüleyebileceğiniz makalesinde, detaylı analizlere yer veriliyor. Meteoritin analizi Cardiff Üniversitesi Dünya Bilimleri Okulu’ndaki tarayıcı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Meteorit içerisinde Dünya’dakiler için “diatom” ismini kullandığımız Bacillariophyceae sınıfına ait önemli bir alg grubundan örnekler olduğu düşünülen, karbon içerikli yapılar bulunmuştur. Bu örneklerin boyları 5-10 mikron arasında değişmektedir. 1976 yılından beridir kullanılan mor ötesi ışınlara dayalı spektrometri yöntemleriyle biyojenik (canlılığa has) materyallerin yapı içerisindeki varlığı anlaşılabilmektedir. Hem bu yöntemle, hem kızılötesi yöntemlerle yapılan analizler, bulunan yapıların canlı yapılar olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, makale içerisinde buldukları yapıları “muğlak olmayan bir biçimde” tanımlayabildiklerini söylemektedirler. Öyle ki, bu diatom benzeri yapıların mikroyapılarının ve morfolojik karakteristiklerinin, Dünya’daki diatom grupları ile benzerlikler taşıdıklarını söylemektedirler. Diatomların sert kabuklarının biyolojik olmayan unsurlarca üretilemeyeceği bilinmektedir. Meteorit içerisinde bulunan bu sert kabuklu yapıların varlığı, eğer gerçekten uzay dışından geliyorsa, uzay boşluğunda bir yerlerde bunu üretebilecek canlıların olabileceği gerçeğini biyolojik bilimlere sunmaktadır.

Meteoritteki diatomlar, fosilize olmuş halde bulunmaktadır. Bu, bunların Dünya’dan kaynaklı olmadığını göstermektedir. Zira Dünya’da, bu tip fosil diatomlar yer yüzeyinde değil, oldukça derinlerde bulunmaktadır. Çevresel materyal uyuşumu haricinde, bu jeolojik gerçek de, meteoritin kontamine olması ihtimalini tamamen iptal etmektedir.

Makalenin sonuç paragrafı da oldukça çarpıcıdır:

“Tüm bu sebeplerle, Polonnaruwa meteoriti üzerindeki fosilize diatomların varlığı son derece kesindir ve net bir şekilde çürütülemezdir. Meteoritin tükenmiş bir kuyrukluyıldız parçası olduğunun düşünülmesi, mikrobik yaşamın kuyrukluyıldızlar aracılığıyla uzay boşluğunda taşınabileceğini göstermektedir ve kuyrukluyıldızlara bağlı oluşan panspermia teorisi bu sebeple güç kazanmaktadır. Dünyanın gerçekte neye benzediğine dair söylenecek olan son söz, insanlar tarafından değil, evren tarafından ilan edilecektir.”

Panspermia Teorisi, canlılığın uzaydaki herhangi bir yerde başlayıp, diğer gezegenlere çeşitli gök cisimleri tarafından taşınabileceğini ve böylece canlılığın bu gezegenlerde de başlayabileceğini ileri süren, bilim camiasında oldukça güçlü kabul edilen bir teoridir. Bazı bilim insanları, Dünya’ya hayayın bu şekilde geldiğini söylemektedir. Panspermia Teorisi de, Evrim Teorisi gibi canlılığın ilk başlangıcı hakkında bir çıkarım yapmaz. Bunu inceleyen bilim dalı, Abiyogenez Teorisi’dir. Bu üç bilim dalının bulguları, her geçen gün birbiriyle daha örtüşen bir hal almakta, bilim giderek güçlenmektedir.

Bu yeni keşif, diğer bilim insanlarının da analiz ve onayından geçtikten sonra, insanlık ve bilim tarihinde çığır açabilecek bir boyuta ulaşabilecektir. Veya daha önce birkaç defa olduğu gibi, diğer bilim insanlarının çalışmaları sonucu argümanlar çürütülebilecek ve bilim, yine gerçeğe ulaşacaktır.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)
Teşekkür: Duvardaki Tuğla (Evrim Ağacı Okuru)

Tam link: https://goo.gl/fecGfEYorumlar

0 Yorum

  1. Ozmert

    16 Ocak 2013 at 13:01

    zaten bizde uzay boşluğundayız değil mi…. kendi kendimizi bulduk…

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı