Ünlü matematikçi Alan Turing’in eşsiz koleksiyonu bir depodan çıktı.

‘Amerika’dan İğreniyorum’: Alan Turing’e ait olan 148 kayıp belge, kazara eski bir depoda bulundu

Ünlü matematikçi Alan Turing’in neredeyse 30 yıl gün ışığı görmemiş mektuplarından oluşan eşsiz bir koleksiyon, eski üniversitesindeki bir depo alanında bulundu.

Boş bir kağıt klasöründe paketlenmiş ve eski bir dosya dolabının gerisine tıkıştırılmış halde duran, daha önce hiç görülmemiş 148 belge, İngiltere’nin istihbarat hizmetlerinden bir mektup ile Turing’in “Amerika’dan tiksiniyorum.” yorumunu yaptığı bir başka mektubu içeriyor.

Alan Turing, çağdaş bilgisayar biliminin öncülerinden biriydi ve 2. Dünya Savaşı’nda inşa ettiği bir makine, Almanya’nın Enigma şifresinin çözülmesine olanak sağlayarak, nihayetinde savaşı kısalttı.

1949 yılında, Manchester Üniversitesi’ndeki bilişim laboratuvarı’nın müdür yardımcı oldu ve bu yılın başında üniversitede çalışanlar, bir depo odasını temizlerlerken Turing’in mektuplarından oluşan bir yığına rastladılar.

Üniversite’nin Bilgisayar Bilimi Okulu’ndan bilgisayar mühendisi Jim Miles, “Onu ilk bulduğumda, ilk başta ‘bu düşündüğüm şey olamaz’ dedim, fakat yaptığım hızlı bir yoklama, bunun o olduğunu gösterdi.”

“Böylesi bir şeyin bu kadar uzun süre gözden kaçmış olmasına şaşırdım. Bölümde veya üniversitede şu an çalışan hiç kimse, bunların var olduğunu bile bilmiyordu.”

Üniversitenin arşivcileri, hemen bu belgeleri tasnif etmek için çalışmalara başladılar ve bunları gelecek kuşaklar için sınıflandırıp sakladılar. Ayrıca artık okurların incelemesi için bütün arşivi çevrimiçi olarak yayınladılar. Arşive buradan erişebilirsiniz.

kaynak, kaynak 2, kaynak 3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ