sözlük

Uluslararası Bilim Olimpiyatları “Yaz Okulu” Afyon’da Başlıyor!

TÜBİTAK’ın öğrencileri “Uluslararası Bilim Olimpiyatları”na hazırlamak amacıyla düzenlediği “Yaz Okulu” 17 Ağustos – 14 Eylül tarihlerinde 323 öğrencinin katılımıyla Afyon Sandıklı Termal Park Otel’de düzenlenecek.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 13 – 14 Nisan 2013 tarihlerinde Türkiye genelinde yapılan 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı Birinci Aşama sınavları sonucunda Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında 22 şehirden (Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Samsun, Sivas, Şanlıurfa ve Tekirdağ) ve 91 farklı okuldan toplam 323 öğrenci, 2014 yılında yapılacak olan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına hazırlık kapsamında düzenlenen  “Yaz Okulu”na davet edildi.

Yaz Okulu 17 – 31 Ağustos 2013 tarihlerinde; Biyoloji dalında 60; Fizik dalında 40, Kimya dalında 65 ve 31 Ağustos – 14 Eylül 2013 tarihlerinde; Bilgisayar dalında 50 ve Matematik dalında 108 olmak üzere toplam 323 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek.

Yaz Okulunda öğrencilere, Akdeniz, Ankara, Atatürk, Atılım, Bilkent, Boğaziçi, Ege, Fatih, Gazi, Hacettepe, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli, Koç, ODTÜ, TOBB ETÜ, Yaşar ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden alanında deneyimli öğretim üyeleri tarafından verilecek ders ve etütlerin yanı sıra, çeşitli sosyal ve bilimsel etkinlikler yapılacaktır.

“Yaz Okulu” sonrasında yapılan sınavda ve Kasım 2013’de yapılacak olan 2. Aşama Ulusal Bilim Olimpiyatları sınavlarında başarı gösteren öğrenciler, 2014 yılında “Kış Okulu”na davet edilecektir. Bu aşamadan sonra, Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek kesin ekipler oluşturulacaktır.

Ulusal ve Uluslararası olimpiyatlarda derece alan öğrencilere para ödülü verilecek. Ayrıca, uluslararası olimpiyat takımlarında yer alarak üniversitelerin doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji, tıbbi veya tarımsal bilimlerden birine kayıt yaptıran öğrenciler de, TÜBİTAK’ın üniversite lisans bursiyeri olmaya hak kazanacak. Olimpiyat takımlarına seçilen öğrenciler LYS’ye girdikleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından; altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise üniversitelere sınavsız yerleştirilme olanaklarından yararlanacaktır.

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına öğrencileri hazırlamak amacıyla, “Yaz Okulu”,  “Kış Okulu” ve bunu takip eden tüm etkinlikler her yıl TÜBİTAK tarafından düzenlenmektedir.Yorumlar

0 Yorum

 1. Ordinaryus

  11 Ağustos 2013 at 21:31

  Ek puan için biyoloji olimpiyatlarına katılmış, malesef 0.25 netle barajı kaçırmış, sınavdan sonra kendimi sorgulamaya başlamış bir insanım. Hayır, bir insan bu kadar mı şanssız olur? Fazladan 10 kişi aldın da 11. yi neden almadın? Yeriniz yoksa ben dışarıda yatardım ! Hep o karnabahar sorusu yüzünden !  Manav mıyım ben, ne yapayim yenildiği kısmını bilip? İyi yönünden bakarsak Afyon’da donarak ölmeyeceğim 😀
   
  İsyanım bir yana haksızlık yapıldığı da cabası. Sınavda 3 sorunun iptal edilmesine ve A kitapçığı 36. sorunun hatalı olmasına rağmen cevabı düzeltilmemiştir. Soru için: http://www.tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatlar/ulusal-bilim-olimpiyatlari/icerik-biyoloji dan 2013 A kitapçığı 36. soruya bakın ve bana cevabın C değil E olduğunu söyleyin. Fazla zamanınızı almaz.
   
  Not: Karnabaharın çiçeğini yermişiz, belki lazım olur !

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı