popüler bilim

Ülkemizde ilk ve son olmayan bir olay: Yine hekimler tarafından göz göre göre adam öldürüldü.

Yakın zamanda sansasyon yaratan bir haberdi, yüz nakli ve kol-bacak uzuvlarının arka arkaya nakil haberlerinin Türkiye’de bir ilk oluşu..

Ama bu sabah, iki gün önce yemek masasında kız arkadaşım ile konuşurken sohbetini ettiğimiz ve “umarım dolaşım sistemini düzgün baskılayabilirler, kalp dayanır, uzuvları vücut kolay kolay kabul etmez, doku uyuşmazlığı yetmez böyle bir olay için” dediğimde ufak çaplı bilimsel bir tartışma geçen konuşma sonrasında, hayırlısı olsun deyip kapattığımız konuşmanın ardından iki gün sonra, acı haberi aldık.

Nakil edilen 4 uzvu geri alınan Şevket Çavdar hayatını kaybetti. Yürümek hayaliyle hastaneye giren Şevket Çavdar hayatından oldu.

Şimdi bu bir hata mı, beklenenin aksi mi, hiç hesapta olmayan bir olay mı, ya da ileride herhangi bir salgın hastalık ile bünyenin aşırı reaksiyonu sonrasında ilaç tedavisine başlanması gereken bir durumda vücudunun nasıl tolere edileceği hesaplandı, bunların hepsi bir soru işareti..

Ki sağlıklı bir insanın kol ve bacak vaadi ile tüm Türkiye’ye haber yapılıp, kendisini göstermeden gülümseyen fotoğraflarını boy boy basıp birkaç gün sonra öldüğü haberini acı bir şekilde duyurabilmek..

 İki kol ve iki bacak nakledildikten sonra vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin nakledilen uzuvları idame ettirememesi nedeniyle uzuvları geri alınan Şevket Çavdar hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “24.02.2012 tarihinde, sabah saatlerinde kol ve bacak nakli yapılan hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş, alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19:20’de kaybedilmiştir.” denildi.

Ülkemizde her atılan ilk adım “diğer ülkelerin attığı adımlara nazaran” daha acı verici oluyor gibi görünüyor bu taraftan bakınca. Başarılı olmak istiyoruz ama acele ediyoruz, ilk olmak istiyoruz, adımızı yazdırmak istiyoruz ama uzuvları karton kutular içerisinde çöp torbaları ile taşıyoruz, taşırken de düşürüyoruz, kameralar da “küçük aksaklık” başlığı ile ekranımıza yansıtıyor.

Art niyetli bir yazı olduğunu düşünmeyin sakın, habere fazla üzüldüğüm için verdiğim bir tepki niteliğindedir, yoksa akademik ve sosyal hayatta tabiki ülkemin en iyilerini başarmış olması tek temennimdir kendi adıma, ülkem adına..

Ama kayıplarımız bu kadar büyük olmasın..

 

Biyoloji Günlüğü Blog Yazarı

Cenk ÖnsoyYorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı