Ülkemizde de bitki ve böcek kaçakçılığı moda oldu

Ülkemizde de bitki ve böcek kaçakçılığı moda oldu

Ülkemizde tarihi eser kaçakçılığına alışkınız ancak son zamanlarda artan yeni bir kaçakçılık türü var. Bitki ve böcek kaçakçılığı.

Almanya’nın Aachen Üniversitesi’nde biyoloji hücre bölümünde görevli Prof. Dr. Thomas Pufe, bir hafta kadar önce eşiyle blikte geldiği Antalya’nın Belek ilçesinde 5 yıldızlı bir otelde tatile başlamıştı.

Başından beri amaç bu muydu, yoksa anlık mı gelişti bilinmez, doğa gezileri sırasında ülkemize özgü böcek numunelerini toplayıp 6 tüpe koyuyor ve kargoya veriyor.

Böcek kaçakçılığı

Ancak kargo firması yetkileleri paketten şüphelniyor ve jandarmaya haber veriyor. Jandarmanın incelemesiyle, ülke dışına çıkarılması yasak olan 21 Ağustosböceği ve 8 Kızıl Palmiye Böceği bulunuyor.

Bu tespit üzerine alman profesör otel çıkışında gözaltına alınıyor ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor. Profesöre 28 bin TL “Çevre Kanunu’na muhalfet” ten ötüsü para cezası da kesiliyor.

Son olarak böcek numunelerin Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildiğini belirtelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.