in

Uçan kertenkelegiller hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası

Uçan kertenkelegiller hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası
Uçan kertenkelegiller hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası

Ejder kertenkelegiller (Agamidae)

Diğer bir adıyla “uçan kertenkelegiller” olarak da bilinen bu küçük canavarlar, çoğunlukla Afrika, Asya, Avustralya ve Güney Afrika’da yaşarlar.  Boyları ortalama 20-30 santim kadar olup 300’den fazla tür içeren bir familyadır.

Filogenetik olarak iguanalar ile kardeş olup fenotipik olarak da benzerlik gösterirler. Çoğunlukla gelişmiş ve güçlü bacakları vardır ve kertenkelelerden farklı olarak, herhangi bir durumda kuyruklarını bırakıp yenisini oluşturamazlar. Birçok Agamid türü vücut ısılarını düzenlemek için bir miktar deri renklerini değiştirme yeteneğine sahiptir. Agamid türlerini ayırt eden özelliklerden bir tanesi de dişlerinin, ağız içinde nazaran daha çok ağız çevresinde konuşlanmış olmasıdır. Böcekler ve diğer eklembacaklılarla beslenirler ve istisnalar olmasına karşın çoğunlukla tropikal ya da sıcak ve kayalık bölgelerde görülürler.

Bu familyanın başlıca cinslerinden bazıları;

Draco volans:

Bu tür Güneydoğu Asya’ya özgü olup yaygın olarak uçan ejder olarak bilinir.  Ön üyeleri ve arka üyeleri arasında, hareketli kaburgalarına bağlı katlanmış deri yapısına sahiptir. Bu özelleşmiş yapıyı bir ağaçtan diğerine atlamak için kullanırlar ve 8 metrelik bir mesafeye kadar havada yol alabilirler. Ancak tabi ki bu kanat benzeri yapılar, tıpkı diğer kertenkelelerde olduğu gibi, uçmayı sağlamaz. Sadece süzülmek için özelleşmiş yapılardır. Kanatlarının altı genellikle turuncu ve toprak rengi tonlarında olur. Bu sayede düştüklerinde kamufile olabilirler.

1

2
(bu alt başlık için kaynak: https://goo.gl/rqzp7I )

Phrynocephalus mystaceus:
Bu sevimli agamid türü çoğunlukla İran, Kuzey Afganistan, Doğu Kafkasya, Kazakistan ve Özbekistan’da bulunur. Kuyruklarının kıvrımını açtığınızda, yetişkin bir  P.mystaceus ortalama 24 santimetrelik bir boya ulaşır.

3
( altbaşlık kaynağı: https://goo.gl/vXzw8b)

Chlamydosaurus kingii;

Fırfırlı ejderha olarak da bilinen bu Agamid türünün anavatanı Avusturalya ve Güney Yeni Gine olup içinde bulunduğu cinsin tek türüdür. Tahmin edebileceğiniz gibi, ismini boynun etrafındaki fırfırlı kısmından almaktadır. Bu fırfır çoğunlukla kertenkelenin vücudunda kapanmış bir halde durur ve tehlike anında düşmanı caydırmak için kullanır. C.kingii, zamanının büyük bölümünü  ağaçlarda geçirir ve çoğunlukla böcekler ve diğer küçük omurgasızlarla beslenirler. Fırfırlı ejderhalar aslında diğer akrabalarına nazaran daha büyüktür ve yaklaşık 85 santimetre kadar boy alabilirler ve egzotik evcil hayvan olarak alınabilirler.

4

(altbaşlık için kaynak: https://goo.gl/3p2nsT )

NOT: Agamidae familyasına baktığınız zaman gerçekten çok daha fazla ilginç türle karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda bazı özellikleriyle daha fazla ön planda olan birkaç türe değinilmiştir.

Beyin hakkında bilmediğiniz gerçekler

**Beyin fonksiyonları ve çeşitleri

Sevilmeyen ancak ay ne tatlı dedirten yılan türleri

Sevilmeyen ancak ay ne tatlı dedirten yılan türleri