in

Türkiye’de bilimin araştırılabilir olması için olmazsa olmaz iki şart vardır.

Türkiye'de bilimin araştırılabilir olması için olmazsa olmaz iki şart vardır.
Türkiye'de bilimin araştırılabilir olması için olmazsa olmaz iki şart vardır.

Türkiye’de bilimin araştırılabilir olması için olmazsa olmaz iki şart vardır. Bunlardan birincisi Türkçenin doğru kullanımıdır. Türkçeyi doğru kullanamayan herhangi bir kişi, edinmiş olduğu bilgileri bir başkasına aktarması esnasında güçlük yaşar; aktarmayı başarsa bile o bilgi karşı tarafa noksan geçer. Diğer bir açıdan, bilgiyi alan kişinin gözünden baktığımızda, o kişinin Türkçeyi doğru anlayabilme konusunda eksiklikleri var ise aldığı bilgiyi eksiksiz alabilmesi ya da aldığı bilgiyi analiz edip aklının bir ucuna yerleştirmesinde de sıkıntı yaşanabilir.

İkinci konu ise; Türkçeye sıkı sıkıya sarılıp bilimin Türkçe diline eksiksiz ve tam anlamıyla aktarılması konusudur. Bilgiyi alacak-aktaracak kişi bilmediği ya da anlam verdiremediği diller üzerinden bilgiyi aldığında yine yukarıda belirtilen sıkıntılar ile karşılaşılması çok normaldir.

İşte bu iki sorun Türkiye’deki bilimin temel sorunlarındandır. Bu sorunların ortadan kaldırıldığı andan itibaren Türkiye bilimi sevecek; bilime katkı verecek ve aynı doğrultuda insan ilişkilerinde de kültür ve sanatta da büyük bir yol kat edecektir. – bilimdili

”Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar.”

Mustafa Kemal Atatürk
(Afet İnan, Türk Dili Dergisi, Sayı: 182, 1966, s. 91)

Biyoloji Forum, Bilim Forum, Bilimsever Forum

Biyoloji Günlüğü forum bölümü artık aktif, bilim/biyoloji severleri bekliyoruz.

Bilimsel tasarımlara sahip Takı Aksesuar Kupa ve Tişört ürünlerimiz yayında!

Bilimsel tasarımlara sahip takı aksesuar, kupa ve tişört ürünlerimiz satışta!