Jump to content
Cenk Önsoy

Kas hafızası gerçekten hiç var olmamış bile olabilir.

Önerilen İletiler

Üzgünüz ama ‘kas hafızası’ diye bir şey gerçekte var olmayabilir

Çoğumuzun üzerine yemin edebileceği gerçeğine rağmen, araştırmacılar ‘kas hafızasının’ (hareketsizlik dönemlerinden sonra bile kaslarınızın düzenli hareketleri hatırlama yeteneği) gerçekte olmayabileceğine dair kanıt buldular.

Bu durum, çocukken bindiğimiz şu kaykalara yeniden zıplayıp arkadaşlarımızı nasıl etkileyeceğimizi hemen hatırlayabileceğimizi düşünenlerimiz için kötü haber olsa da, önceden eğitim alınmamasına rağmen becerilerin hayatın sonraki dönemlerinde öğrenilebileceğini bilmek de güzel.

Stockholm’daki Karolinska Entitüsü’nden takım lideri Malene Lindholm, Live Science’tan Tia Ghose’a şöyle söylüyor: “Genç iken eğitim görmemiş insanlar için yüreklendirici bir durum, çünkü zararda değilsiniz. Eğitim görmüş insanlar kadar uyum sağlayabilirsiniz.”

ScienceAlert , kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3 , çeviri

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.